www.zibaweb.com   زیبا وب ، یک سایت مفید برای پسران و دختران ایرانی  

 

راههايي براي رفع کسالت،چراکسل هستم،چگونه روحيه شاد داشته باشم،احساس شادماني و شادي در زندگي

  راههایی برا ی درمان احساس کسالت و سستی

                  آيا احساس کسالت و بيهودگي مي کنيد؟ شايد چنين احساسي بيشتر از   آن که به جسم شما مربوط باشد به روح و روانتان بستگي داشته باشد شايد شما به يک تلنگر روحي نياز داشته باشيد. در واقع همان طور که انرژي فيزيکي و جسماني شما حاصل رژيم غذايي سالم، ورزش و استراحت مناسب است، انرژي رواني هم از طريق زيستن به انواع روش هايي حاصل مي شود که به شما احساس اميدواري، اعتمادبه نفس،   سرزنده بودن، عشق و نائل شدن به تمامي چيزهايي که دوست داريد، مي بخشند. از افرادي که مدام نق مي زنند و شاکي هستند يا اين که شما را درگير مشکلات شخصي خود مي کنند، حذر کنيد. بيشتر وقت خود را با افرادي سپري کنيد که به شما از خودتان احساس خوبي بدهند يا اين که به طريقي شما را احيا کنند و نيروي تازه اي ببخشند. به عبارتي ديگر با افرادي معاشرت کنيد که موج مثبت توليد مي کنند. براي اين که به زندگي احساس بهتري ببخشيد و حسي جديد داشته باشيد بايد روش هايي را در زندگي به کار ببنديد. اگر 19 روش زير را انجام دهيد کسالت ديگر در شما معنا نخواهد داشت. امتحان کردن روش هاي زير نه تنها ضرري ندارد بلکه بسيار هم مفيد است. پس زمان را از دست ندهيد و امتحان کنيد.

1) دوست خودتان باشيد: سعي کنيد همان طور که با صميمي ترين دوستانتان برخورد مي کنيد، با خودتان نيز رفتار کنيد. وقتي که دوستي يا کسي که به او علاقه داريد در وضعيت روحي بدي به سر ميبرد و از شما کمک مي خواهد براي او چه مي کنيد؟ از او مي خواهيدتا نگران نباشد. به او مي گوييد استراحت کند يا به نوعي سرخودش را سرگرم کند و به مشکلش فکر نکند و... در اين حالت و در اينروزها به خودتان نيز همان توصيه ها را بکنيد.

2) احساس پرواز کنيد: در جايي قرار بگيريد که سکوت و آرامش دارد.براي دقايقي تصور کنيد پرنده اي هستيد که در آسمان لايتناهي درحال پرواز است. همانگونه که ابرها در آسمان حرکت مي کنند، سعي کنيد مشکلات را از جلوي چشمانتان عبور دهيد. اين روش به شما يادمي دهد که به خاطر بياوريد مشکلات قابل عبور و گذر هستند و هميشه در کنار ما نخواهند ماند.

3) رنگ نارنجي: از زمان هاي قديم «رنگ درماني» جزو موارد بسيارمهمي بوده که توسط روانشناسان شناخته شده است. از رنگ ها براي کاهش استرس در بيماران و دادن آرامش به آنها استفاده زيادي شده ومي شود. روانشناسان معتقد هستند که رنگ نارنجي باعث افزايش حس خوش بيني، اشتياق و شانس آوردن است. براي اين که اين احساس درشما شناور شود چند شاخه گل نارنجي در گلدان بگذاريد و به آنهانگاه کنيد. تابيدن نور نارنجي يا ليوان هايي به اين رنگ نيز به شما احساس شادي مي دهد. در فصل زمستان مي توانيد يک سبد نارنگي،خرمالو يا پرتقال روي ميز بگذاريد.

4) خريدهاي ارزان: همه مردم وقتي موفق مي شوند هنگام خريد تخفيف بگيرند شاد مي شوند; براي اين که حس شادماني را در خود تقويت کنيد ارزان تر خريد کنيد و پول هايتان را پس انداز کنيد تا در مواقع ضروري به کارتان بيايد و بتوانيد در آن زمان ها احساس آرامش و شادي کنيد.

5) شکلات بخوريد: زنان به خوردن شکلات علاقه مند هستند، زيرا تحقيقات نشان داده که شکلات باعث مي شود حالات و روحيات افراد تغيير کند. شکلات ميزان سروتونين و اندروفين خون را زياد مي کند و اين دو هورمون باعث شادماني مي شود. سعي کنيد گاهي شکلات بخوريد، تا اين احساس در شما تقويت شود.

6) مشکلات را دور بريزيد: هرچه را که به نظرتان مي آيد در زندگي موجب ايجاد مشکل و ناراحتي برايتان شده، برروي کاغذي بنويسيد.

سپس تک تک موارد را بخوانيد و روي آن خط قرمز بکشيد و سپس وقتي براي تمام موارد راهکار پيدا کرديد، کاغذ را مچاله کنيد و دور بيندازيد.

7) خوش بين باشيد: به مشکلات به گونه ديگري نگاه کنيد. بر اين باور باشيد که حتي مي توان سختي ها را نيز با نگاه ديگري ديد. اميد به زندگي داشته باشيد. روانشناسان معتقدند اگر حتي اشخاص بيمار و بيماران لاعلاج اميد خود را از دست ندهند، بر بيماري چيره خواهند شد. سعي کنيد در مواقع سختي به اين فکر کنيد که افرادي که وضعيت بسيار دشوارتري از شما دارند همواره در کنارتان هستند. برخورد کردن با مشکلات و موانع را بياموزيد تا احساس

خوشبختي کنيد. براي داشتن زندگي خوب، بايد انرژي مثبت داشته باشيد.

8) از هم تعريف کنيد: در زماني که از انجام کارهاي روزانه و يادر محيط کار کاملا خسته شده ايد و هيچ انرژي و تواني برايتان نمانده است سعي کنيد لبخند بزنيد و بگوييد که احساس خوبي داريد.در اين لحظات از اطرافيان خود و صفات خوبي که دارند تعريف کنيد.خواهيد ديد که بعد از لحظاتي روحيه شما تغيير خواهد کرد و احساس شادي در شما به وجود خواهد آمد.

9) آنچه را دوست داريد بنويسيد: هر چيزي را که مورد علاقه تان است و به آن عشق مي ورزيد روي کاغذي بنويسيد. اين کار حس خوبي به شما خواهد داد. زيرا متوجه مي شويد که با برگشت به خاطرات گذشتهزماني به آنچه و آن کساني که در کنارتان زندگي کرده اند احساس محبت داشته ايد.

10) حمام کنيد: بعد از شناکردن در دريا احساس جواني مي کنيد.

براي اين که احساس طراوت را در روزها و شب هاي پاييزي پيدا کنيد

کافي است يک فنجان نمک داخل وان حمام بريزيد و آن را با آب گرم

پر کنيد. با شمع هاي معطري که در کنار وان مي گذاريد، آرامش خاصي

پيدا مي کنيد.

11) موسيقي گوش کنيد: سعي کنيد براي لحظاتي موسيقي گوش کنيد. با

موسيقي مي توانيد به آرامش ذهني برسيد و مشکلات را فراموش کنيد.

حتي اگر شده اين کار براي دقايقي يکنواختي زندگي را از بين مي

برد.

12) استراحت کنيد: وقتي که از انجام کارهاي مختلف خسته شده ايد و

تحت فشار زيادي قرار گرفته ايد، مطمئنا نمي توانيد کاري کنيد که

به اين مشکلات پايان دهيد. در اين مواقع بهتر است دست از کار

بکشيد، کتاب جديدي برداريد، دراز بکشيد و شروع به خواندن کنيد.

اين کار را حداقل براي يک ساعت هم که شده انجام دهيد تا به اثرات

بسيار موثر آن واقف شويد.

13) با رنگ ها بازي کنيد: به سراغ مداد رنگي، گواش، آبرنگ و

ماژيک کودکتان برويد و مثل آنها شروع به نقاشي کنيد. نقاشي حالات

دروني تان را بازگو مي کند; همانطور که يک کودک نيز با نقاشي

احساس درون خود را به خوبي نشان مي دهد. با بازي کردن با رنگ ها

احساس آرامش و شادي به شما دست خواهد داد.

14) آزاد باشيد: سعي کنيد کارهايي که تمايل به انجام آن داريد را

به راحتي انجام دهيد. درست مثل کودکي که دوست دارد آواز بخواند و

از هيچ کس خجالت نمي کشد. اگر از آواز خواندن لذت مي بريد بدون

اين که خجالت بکشيد آواز بخوانيد. اگر از انجام اين کار جلوي

ديگران مي هراسيد در جاي خلوتي آواز بخوانيد. موسيقي و تخليه

احساسات با آواز، گردش خون شما را تنظيم مي کند و احساس خوبي به

شما مي دهد.

15) خدا را سپاس بگوييد: به ياد سه موفقيت آخرتان بيفتيد و با

سپاسگزاري و شکرگزاري از خداوند و کشيدن يک نفس عميق، انرژي

بيشتري ذخيره کنيد.

16) خيرخواهي کنيد: کمک کردن به ديگران و نسبت به آنان خيرخواه

بودن، احساس خوشايندي را به افراد مي بخشد. اين احساس بدن را پر

از هورموني مي کند که احساس خوبي را بيشتر مي کند. به افراد

نيازمندي که در اطرافتان وجود دارند کمک کنيد، فرقي نمي کند که

ميزان و نوع اين کمک چه باشد، مهم اين است که خيرخواه باشيد.

17) به عکس هاي قديمي نگاه کنيد: آلبوم هايتان را ورق بزنيد و به

عکس دوستان و اقوام نگاه کنيد. با ديدن آنچه که در گذشته بوده و

خاطرات سال هاي قبل لبخندي روي لب هاي شما خواهد نشست و احساس

خوبي در وجودتان برپا خواهد شد.

18) پيغام جديد تلفني بگذاريد: اگر تلفن همراهتان يا تلفن خانه

تان پيغام گير دارد، جملات جديد و متفاوتي روي آن بگذاريد. مي

توانيد روي اين پيغام گير بگوييد: «براي دعوت کردن من به ميهماني

يا شام، بعد از شنيدن صداي بوق پيغام بگذاريد»! مي توانيد جوکي

تعريف کنيد يا جمله اي طنز روي پيغام گيرتان ضبط کنيد. اين کار،

به خود شما و کسي که به شما تلفن زده شادي مي بخشد.

19) بوهاي شادي آفرين: بعضي از بوها براي تغيير احساس انسان

شناخته شده اند. گل رز، بابونه، شمعداني معطر، ليمو و بالنگ از

جمله اين بوها هستند. اين بوها را به عنوان خوشبوکننده و

معطرکننده هوا و فضا مورد استفاده قرار دهيد

 

 روحيه شاد
امروزه افراد زيادي را در اطراف خود مي بينيم که غمگين هستند. اميدواريم که شما جزو اين دسته نباشيد اما اگر شما هم جزو اين دسته هستيد، مي توانيد با روش هايي ساده، داراي روحيه اي شاد و سالم بشويد. روش هاي زير را که اجراي آن ها بسيار ساده هستند را به منظور برخورداري از روحيه اي شاد و سالم امتحان کنيد.
1) به خاطر خشنود شدن ديگران زندگي نکنيد:

 ساده ترين مثال در اين مورد اينست که در عوض ازدواج با پزشک پولداري که مادرتان اصرار دارد، با کارمندساده اي که دوستش داريد ازدواج کنيد يا اين که اگر واقعا انجام کاري را دوست نداريد براحتي پاسخ رد بدهيد. همان کسي باشيد که خودتان مي خواهيد. همان کاري را انجام دهيد که دل تان مي خواهد. در اينصورت است که پاداش روحي خود را خواهيد گرفت. وقتي بخاطر خشنودي ديگران زندگي مي کنيد، در واقع زحمت ها را شما کشيده ايد، اما سود آن نصيب ديگران مي شود و همين موضوع مي تواند عامل به هدر رفتن انرژي و همچنين خستگي روحي شما بشود. درست مثل اينست که هر روز سر ساعت مشخصي به اداره برويد و کارها را انجام دهيد اما آخر ماه، چک حقوقي را شخص ديگري دريافت کند.
2) افراد مثبت انديش را به دنياي خود وارد کنيد:

 هر کسي نياز دارد اطرافش را افرادي احاطه کنند که به وي اهميت مي دهند و حتي در تاريکترين ساعات زندگي اش از وي حمايت مي کنند. از افرادي که مدام نق مي زنند و شاکي هستند يا اين که شما را درگير مشکلات شخصي خود مي کنند، حذر کنيد.بيشتر وقت خود را با افرادي سپري کنيد که به شما از خودتان احساس خوبي بدهند يا اين که به طريقي شما را احيا کنند و نيروي تازه اي ببخشند. به عبارتي ديگر با افرادي معاشرت کنيد که موج مثبت توليد مي کنند. شايد ديگر زمان آن رسيده باشد از افرادي که فقط در ظاهر دوست شما هستند چشم
بپوشيد، زيرا اين افراد فقط وقتي به شما احساس نياز داشته باشند به يادتان مي افتند.
3) همواره در زندگي خود برنامه هايي بزرگ و جديد داشته باشيد:

براي اين منظور مي توانيد نقشه مسافرت بعدي خود را در سر بپرورانيد يا اين که شروع به نوشتن رماني کنيد که هميشه در ذهن تان بوده است. به جلو نگاه کنيد; همچنين براي اين که روحيه شما تحريک شود بهتر است بر وقايع و اتفاقات برجسته زندگي تان مروري داشته باشيد. در نظر داشته باشيد که هر فردي از اميدهايي که براي آينده اش دارد انرژي مي گيرد. زمان حال خود را بيشتر کنترل پذير کنيد و اداره آن را در دست بگيريد.
4) هيچ گاه در گذشته ها زندگي نکنيد:

 به اين فکر نکنيد که اگر با فلان شخص دوست نمي شديد يا اين که اگر فلان شغل را بر نمي گزيديد چه مي شد يا اين که اگر فلان تصميم را نمي گرفتيد چه اتفاقي مي افتاد؟در عوض بر زمان حال خود تمرکز کنيد و به آنچه نياز داريد انجام دهيد تا شما را به جلو براند، بينديشيد. دوست داريد شغلتان را عوض کنيد؟ در انتخاب همسر تجديد نظر کنيد؟ در زندگي خود ماجراجوتر باشيد؟ گرچه نمي توانيد هر چيزي را که در زندگي تان اتفاق خواهد افتاد پيش بيني کنيد، اما مي توانيد با ريختن برنامه هايي مناسب تر به اهداف زندگي خود برسيد. در نظر داشته باشيد که تمام چيزهايي را که دوست داريد تغييرشان دهيد همگي قابل کنترل هستند. شما به راحتي مي توانيد مسير شغلي، روابط دوستانه و چگونگي گذراندن اوقات فراغت خود را در کنترل خود درآوريد. هر کسي مي تواند به راحتي براي سرنوشت خود تصميم بگيرد و اين امر که وظيفه مهمي است زماني امکان پذير است که از انرژي روحي بيشتري برخوردار باشد. هم اکنون وقت انجام چنين کاري است، زيرا مطمئنا انرژي شما بيشتر از زمان آينده خواهد بود.
 

 منيع : روزنامه ابتکار    از سایت  لینکستان  www.linkestan.com

********************************

ده شیوه علمی برای احساس شادمانی در زندگی

داشتن احساس خوب در زندگی دارای دو بخش است :  بخش یك آن یادگیری اندیشیدن به خود با اتكا به روش های سلامت بخش است. این یك مهارت آموختنی است، هیچ كس چه زن و چه مرد آن را به صورت فطری در خود ندارد. گاه باید مانند كودكان بكوشیم تا اعتماد به نفس و عزت نفس به دست آوریم. اگر این كار را نمی كنیم، باید به مثابه یك بزرگسال بكوشیم تا راه دستیابی به اعتماد به نفس و عزت نفس را بیابیم. بخش دومداشتن احساس خوب درباره زندگی، در گروه پاسخگویی به سئوالاتی از این دست است: آیا وقوع رخدادها یا پیشامدهایی را تسهیل می كنم؟ آیا خودم را موفق می دانم؟ آیا برای رسیدن به راههای  اعتماد به نفس اندیشیده ام؟ و... در اینجا  ده  شیوه برای كسب احساس شادمانی در زندگی ارائه می دهیم. 1 – هرگز از پرسش كردن بازنمانید. هرگاه از انجام كاری دلزده و خسته شدید، از خودتان بپرسید: "به چه نحوی كاری كه انجام می دهم به من در رسیدن به هدف نهایی ام یاری می كند؟" "چگونه می توانم كارم را بهتر، سریع تر، ساده تر، آسان تر و سرگرم كننده تر انجام دهم؟" 2- احساس ناامیدی را از خودتان دور كنید. درباره خودتان و دیگران كنجكاو باشید و به خود و دیگران علاقه نشان دهید، از چاپلوسی، خودشیفتگی، موذی گری و... بپرهیزید! هرگز فكر نكنید راهی را كه پیش گرفته اید، آخرین راه است. پیوسته به دنبال گزینه های دیگر باشید. 3 –ضعف های خودتان را بپذیرید. هر كس ضعف هایی دارد.  این واقعیتی است! به جای فروماندن در ضعف های خود و گرفتار شدن در دام یأس و ناامیدی، بكوشید بر ضعف هایتان غلبه كنید و  با ضعف هایتان دوستی كنید تا دشمن روانتان نشود. 4 – یادگیری را هرگز فراموش نكنید. مغز، ماهیچه ای مانند سایر ماهیچه هاست. اگر مغزتان را با یادگیری و اندیشیدن ورز ندهید، ورزیده نمی شود. برای پرورش مغز باید آن را با فعال كردن از طریق یادگیری عملی كرد. 5 –از مطلق گرایی دوری كنید. ما در گستره ای از نسبیت ها زندگی می كنیم . تلاش كنید از هر چیزی به نسبتی كه می توانید بهره بگیرید. هیچ كس در زندگی همیشه نمی تواند نمره بیست بگیرد ، ولی می تواند همیشه بیشترین تلاشش را انجام دهد و از نتیجه به دست آمده خرسند باشد ، خواه پیروز باشد ، خواه  شكست خورده. 6 –با خودتان صادق و روراست باشید. صادق نبودن با خود آسیب رسان تر از احترام نگذاشتن به خود است. مواردی را كه با خودتان روراست نبوده اید بنویسید و راه صادق بودن را با تفتیش خطاهای خود بیابید. 7 - گیاهی را كه دوست دارید پرورش دهید. گلی را در باغچه یا گلدان بكارید و آن را به زندگی تان تشبیه كنید. همان طور كه شاداب ماندن گل به رسیدگی و پرورش نیاز دارد، زندگی خودتان هم نیاز به مراقبت ، تقویت، پرورش و...دارد. 8 –در گذشته زندگی نكنید. اجازه بدهید غبار گذشته از شانه هایتان فرو ریزد و دانه های شفاف و نورانی آن ،  راه فرا رویتان را روشن سازد. هر اندازه در تیرگی گذشته گام بردارید از روشنایی آینده دورتر خواهید شد . فروماندن در گذشته، فروماندن در سیاهی است. باید گذشته را به پرسش كشید و ناپاكی هایش را گرفت و زنگارهایش را زدود و از آن به مثابه عنصری برای پی ریختن آینده و شادمانه زیستن در حال بهره گرفت. 9 –در "حال" شنا كنید. وقتتان را بر سر آنچه نمی توانید كنترل كنید سپری نكنید. به مردم و اطرافیانتان عشق بورزید. مهرورزی یكی از راه های شادمانگی است! بر آنچه می توانید كنترل كنید، متمركز شوید. شما می توانید بخوانید، لبخند بزنید، بخندید، به دیگران كمك كنید، به سپاسگزاری بپردازید، كار كنید و...پس این كار را انجام دهید! 10- همچون كوه  استوار باشید. حقوق خودتان راباز شناسید و به حقوق اجتماعی آگاه شوید. برای رسیدن به حق خود پیوسته بكوشید . تلاش شما میزان دستیابی به حقوقتان را مشخص می كند.

*******************************************

چگونه بر احساس کسالت و خمودگی غلبه کنیم

با توجه به روش های زیر غلبه بر کسالت برای شما آسان خواهد بود  

 

براى این كه به زندگى احساس بهترى ببخشید و حسى جدید داشته باشید باید روش هایى را در زندگى به كار ببندید. در اینجا 19 روش تازه و جدید را براى این كه در روزهاى دلگیر و خسته كننده پاییز و زمستان احساس بهترى پیدا كنید به كار ببندید.

1 - دوست خودتان باشید

سعى كنید همان طور كه با صمیمى ترین دوستانتان برخورد مى كنید، با خودتان نیز رفتار كنید. وقتى كه دوستى یا كسى كه به او علاقه دارید در وضعیت روحى بدى به سر مى برد و از شما كمك مى خواهد براى او چه مى كنید؟

از او مى خواهید تا نگران نباشد. به او مى گویید استراحت كند یا به نوعى سرخودش را گرم كند و به مشكلش فكر نكند و ...

در این حالت و در این روزها به خودتان نیز همان توصیه ها را بكنید.

2 - احساس پرواز كنید

در جایى قرار بگیرید كه سكوت و آرامش دارد. براى دقایقى تصور كنید پرنده اى هستید كه در آسمان لایتناهى در حال پرواز است. همانگونه كه ابرها در آسمان حركت مى كنند، سعى كنید مشكلات را از جلوى چشمانتان عبور دهید. این روش به شما یاد مى دهد كه به خاطر بیاورید مشكلات قابل عبور و گذر هستند و همیشه در كنار ما نخواهند ماند.

 

3 - رنگ نارنجى

از زمان هاى قدیم «رنگ درمانى» جزو موارد بسیار مهمى بوده كه توسط روان شناسان شناخته شده است. از رنگ ها براى كاهش استرس در بیماران و دادن آرامش به آنها استفاده زیادى شده و مى شود. روان شناسان معتقد هستند كه رنگ نارنجى باعث افزایش حس خوشبینى ، اشتیاق و شانس آوردن است. براى این كه این احساس در شما شناور شود چند شاخه گل نارنجى در گلدان بگذارید و به آنها نگاه كنید. تابیدن نور نارنجى یا لیوان هایى به این رنگ نیز به شما احساس شادى مى دهد. اكنون كه دراوایل زمستان هستیم مى توانید یك سبد نارنگى، خرمالو یا پرتقال روى میز بگذارید.

4 - خریدهاى ارزان

همه مردم وقتى موفق مى شوند هنگام خرید تخفیف بگیرند شاد مى شوند؛ براى این كه حس شادمانى را در خود تقویت كنید ارزان تر خرید كنید و پولهایتان را پس انداز كنید تا در مواقع ضرورى به كارتان بیاید و بتوانید در آن زمان ها احساس آرامش و شادى كنید.

5 - شكلات بخورید

زنان به خوردن شكلات بخصوص قبل از عادت ماهیانه علاقه مند هستند زیرا تحقیقات نشان داده كه شكلات باعث مى شود حالات و روحیات افراد تغییر كند. شكلات میزان سروتونین و اندروفین خون را زیاد مى كند و این دو هورمون باعث شادمانى مى شود. سعى كنید گاهى شكلات بخورید، تا این احساس در شما تقویت شود.

 6 - مشكلات را دور بریزید

هرچه را كه به نظرتان مى آید در زندگى موجب ایجاد مشكل و ناراحتى برایتان شده ، روى كاغذى بنویسید. سپس تك تك موارد را بخوانید و روى آن خط قرمز بكشید و سپس وقتى براى تمام موارد راهكار پیدا كردید، كاغذ را مچاله كنید و دور بیندازید.

7 - خوش بین باشید

به مشكلات به گونه دیگرى نگاه كنید. بر این باور باشید كه حتى مى توان سختى ها را نیز با نگاه دیگرى دید. امید به زندگى داشته باشید. روان شناسان معتقدند اگر حتى اشخاص بیمار و بیماران لاعلاج امید خود را از دست ندهند، بر بیمارى چیره خواهند شد. سعى كنید در مواقع سختى به این فكر كنید كه افرادى كه وضعیت بسیار دشوارترى از شما دارند همواره در كنارتان هستند. برخورد كردن با مشكلات و موانع را بیاموزید تا احساس خوشبختى كنید. براى داشتن زندگى خوب، باید انرژى مثبت داشته باشید.

8 - از هم تعریف كنید

در زمانى كه از انجام كارهاى روزانه و یا در محیط كار كاملاً خسته شده اید و هیچ انرژى و توانى برایتان نمانده است سعى كنید لبخند بزنید و بگویید كه احساس خوبى دارید. در این لحظات از اطرافیان خود و صفات خوبى كه دارند تعریف كنید. خواهید دید كه بعد از لحظاتى روحیه شما تغییر خواهد كرد و احساس شادى در شما به وجود خواهد آمد.

 

9 - آنچه را دوست دارید بنویسید

هر چیزى را كه مورد علاقه تان است و به آن عشق مى ورزید روى كاغذى بنویسید. این كار حس خوبى به شما خواهد داد. زیرا متوجه مى شوید كه با برگشت به خاطرات گذشته زمانى به آنچه و آن كسانى كه در كنارتان زندگى كرده اند احساس محبت داشته اید.

10 - حمام كنید

بعد از شنا كردن در دریا احساس جوانى مى كنید. براى این كه احساس طراوت را در روزها و شب هاى پاییزى پیدا كنید كافى است یك فنجان نمك داخل وان حمام بریزید و آن را با آب گرم پر كنید. با شمع هاى معطرى كه در كنار وان مى گذارید، آرامش خاصى پیدا مى كنید.

11 - موسیقى گوش كنید

سعى كنید براى لحظاتى موسیقى  گوش كنید. با موسیقى مى توانید به  آرامش ذهنى  برسید و مشكلات را فراموش كنید. حتى اگر شده این كار براى دقایقى یكنواختى زندگى را از بین مى برد.

 12 - استراحت كنید

وقتى كه از انجام كارهاى مختلف خسته شده اید و تحت فشار زیادى قرار گرفته اید، مطمئناً نمى توانید كارى كنید كه به این مشكلات پایان دهید. در این مواقع بهتر است دست از كار بكشید، كتاب جدیدی بردارید، دراز بكشید و شروع به خواندن كنید. این كار را حداقل براى یك ساعت هم كه شده انجام دهید تا به اثرات بسیار مؤثر آن واقف شوید.

 

13 - با رنگ ها بازى كنید

به سراغ مداد رنگى، گواش، آبرنگ و ماژیك كودكتان بروید و مثل آنها شروع به نقاشى كنید. نقاشى حالات درونى تان را بازگو مى كند؛ همانطور كه یك كودك نیز با نقاشى احساس درون خود را به خوبى نشان مى دهد. با بازى كردن با رنگ ها احساس آرامش و شادى به شما دست خواهد داد.

 

14 - آزاد باشید

سعى كنید كارهایى را كه تمایل به انجام آن دارید به راحتى انجام دهید. درست مثل كودكى كه دوست دارد آواز بخواند و از هیچ كس خجالت نمى كشد. اگر از آواز خواندن لذت مى برید بدون این كه خجالت بكشید آواز بخوانید. اگر از انجام این كار جلوى دیگران مى هراسید در جاى خلوتى آواز بخوانید. موسیقى و تخلیه احساسات با آواز، گردش خون شما را تنظیم مى كند و احساس خوبى به شما مى دهد.

 

15 - خدا را سپاس بگویید

به یاد سه موفقیت آخرتان بیفتید و با سپاسگزارى و شكرگزارى از خداوند و كشیدن یك نفس عمیق، انرژى بیشتری ذخیره كنید.

 

16 - خیرخواهى كنید

كمك كردن به دیگران و نسبت به آنان خیرخواه بودن، احساس خوشایندى را به افراد مى بخشد. این احساس بدن را پر از هورمونى مى كند كه احساس خوبى را بیشتر مى كند. به افراد نیازمندى كه در اطرافتان وجود دارد كمك كنید، فرقى نمى كند كه میزان و نوع این كمك چه باشد، مهم این است كه خیرخواه باشید.

 

17 - به عكس هاى قدیمى نگاه كنید

آلبوم هایتان را ورق بزنید و به عكس دوستان و اقوام نگاه كنید. با دیدن آنچه كه در گذشته بوده و خاطرات سال هاى قبل لبخندى روى لب هاى شما خواهد نشست و احساس خوبى در وجودتان برپا خواهد شد.

 

18 - پیغام جدید تلفنى بگذارید

اگر تلفن همراه تان یا تلفن خانه تان پیغام گیر دارد، جملات جدید و متفاوتى روى آن بگذارید. مى توانید روى این پیغام گیر بگویید: «براى دعوت كردن من به میهمانى یا شام، بعد از شنیدن صداى بوق پیغام بگذارید!» مى توانید جوكى تعریف كنید یا جمله اى طنز روى پیغام گیرتان ضبط كنید. این كار، به خود شما و كسى كه به شما تلفن زده شادى مى بخشد.

 

19 - بوهاى شادى آفرین

بعضى از بوها براى تغییر احساس انسان شناخته شده اند. گل رز، بابونه، شمعدانى معطر، لیمو و بالنگ از جمله این بوها هستند. این بوها را به عنوان خوشبوكننده و معطركننده هوا و فضا مورد استفاده قرار دهید.

هما آزادى

http://www.tebyan.net/Social/House_Family/LifesKnowledge/2005/12/29/14727.html

***********************************