ویندوز ایکس پی ، تغییر پاسورد ویندوز، شماره سریال ویندوز، بالا بردن سرعت رایانه،ترفندهاي مهم در پاورپوينت،افزایش کارایی درایوها،فعال كردن hibernate ،تغيير اعداد از انگليسي به فارسي،جابه جا کردن , تغییر نام و پاک کردن درایو ها،تعويض Password ويندوز بدون داشتن رمز قبلي ،ورود به ویندوز بدون نیاز به Password در  USER  ها،بالا آمدن كامپيوتر با حالت Soft mode

 www.zibaweb.com  زیبا وب ،سایت مفید برای خانواده های ایرانی

گرد آوری حمید رضا ترکمندی سایت زیباوب

ترفندهای کامپیوتری جالب

مطالب این صفحه :  شماره سریال جادویی برای تمام  نسخه های  ویندوز XP     تغيير پسورد Xp بدون دانستن پسورد قبلی  ،  ترفندهايي براي بالا بردن سرعت رايانه ، اجبار IE به باز كردن لينك ها در پنجره جديد ، افزايش كارآيي درايوها ،   فرمول نويسي در خانواده Office  ،  مشخص كردن مسير نصب در xp  ، ترفندهاي مهم در پاورپوينت ،  روشن شدن خودكار سيستم ، عدم ثبت تنظيمات در explorer ،  نشان دادن سخت افزارهاي مخفي ،فعال كردن hibernate ،  تغيير اعداد از انگليسي به فارسي ، ارسال محتويات از يك mail به  ایمیل دیگر ، حافظه مجازي سريعتر در ويندوز ، مخفي کردن ساعت ويندوز ، فولدر temp ، چيست و کجاست ؟  غيرفعال كردن save as در IE ، چگونه يك فايل يا فولدر بدون نام و آيكون درست كنيم؟ دیدن مشخصات کامل کامپیوتر شما ، فعال كردن فكس در ويندوز ، نگهداري صفحات وِب مورد علاقه شما ،  لغو كردن گزارش خطا در ويندوز ،  بهبود سرعت اينترنت با غير فعال كردنAutoUpdate   ،  راست كليك در سايت هايي كه راست كليك در آن ممنوع است ، تغيير نام ويندوز كامپيوتر هاي داراي دو ويندوز در هنگام روشن شدن كامپيوتر ، حذف برنامه هاي مورد اجرا  در شروع ويندوز ،  سریعتر کردن زمان Shutdown در        Windows XP      ،  ورود به ویندوز بدون نیاز به Password در  USER  ها ، جابه جا کردن , تغییر نام و پاک کردن درایو ها ، قفل كردن كامپيوتر  ، تعويض Password ويندوز بدون داشتن رمز قبلي        

 

********************************

 ترفندهايي براي بالا بردن سرعت رايانه

      هنگامي كه شما رايانه جديدي خريداري مي‌كنيد يا اينكه ويندوز آن را مجددا نصب مي‌كنيد، به خاطر نو بودن رايانه و يا پس از نصب مجدد ويندوز، كارايي  رايانه‌تان بسيار بالاتر از گذشته شده است. حالا با انجام چند ترفند شما  مي‌توانيد سرعت و كارايي رايانه‌تان را باز هم بيشتر كنيد. اولين كار،تميز كردن سيستم رايانه است. (مخصوص رايانه‌هايي كه چندين ماه از  خريد آن گذشته است)

      ابتدا رايانه را خاموش و سپس برق آن را قطع كنيد. حال با احتياط قاب كيس  رايانه خود را باز كنيد. خيلي دقت كنيد و مراقب باشيد، مخصوصا اگر براي اولين  بار اين كار را تجربه مي‌كنيد. هيچ جسم فلزي را داخل كيس و نزديك بردهاي رايانه نبريد چون امكان دارد به قطعات الكترونيكي آن صدمه بزند. از لمس كردن قطعات الكترونيكي روي بردهاي(مدارهاي الكترونيكي) رايانه‌تان پرهيز كنيد، زيرا احتمال دارد الكتريسته ساكن حاصل از اصطكاك لباس شما و... باعث صدمه زدن و سوختن آن قطعه شود. حالا با احتياط گرد و غبار جمع شده در كف كيس را تميز  كنيد. مطمئن شويد كه فن‌هاي سيستم‌تان به نرمي مي‌چرخند و گرد و غباري هم روي  آنها نيست.

      بعد از اتمام اين كار قاب كيس را ببنديد، برق را وصل و رايانه‌تان را روشن  كنيد. حالا نوبت حذف برنامه‌هاي غيرضروري روي سيستم است، براي اين منظور به منوي Start رفته و بعد Control panel را انتخاب كنيد تا پنجره آن باز شود.  سپس Add or Remove Programs را انتخاب كرده و روي آن كليك كنيد. پنجره‌اي باز  مي‌شود و ليست برنامه‌هاي نصب شده بر روي رايانه‌تان را نشان مي‌دهد.  نرم‌افزارهايي را كه نصب كرديد و نيازي به آنها نداريد انتخاب كرده و حذف  كنيد. با ساير برنامه‌هاي نصب شده كاري نداشته باشيد چون در صورتي كه يك  راه‌انداز سخت‌افزار و يا يك برنامه ضروري سيستم خود را حذف كنيد، سيستم شما   با مشكل روبه‌رو مي‌شود.  پس از اتمام اين كار فرصت خوبي است كه هارد‌ديسك خود را مرتب كنيد. براي اين منظور درايو C «هر درايوي كه ويندوز در آن نصب شده است» را انتخاب و سپس كليك   راست كنيد و گزينه آخر يعني Properties را انتخاب كنيد، پنجره جديدي باز  مي‌شود، روي Disk Cleanup كليك كنيد تا اجرا شود سپس قسمت‌هايي كه حجم زيادي  اشغال كردند، در صورتي كه نيازي به آنها نداشتيد انتخاب كرده و سپس روي OK  كليك كنيد.

      پس از اتمام اين مرحله، نوبت مرتب كردن فايل‌ها در هارد ديسك‌تان است، با  چيده شدن فايل‌ها به طور مرتب و منظم در كنار هم سرعت و كارايي‌ هارد ديسك و مسلما رايانه‌تان بيشتر مي‌شود. اين كار به Defrag كردن معروف است. بايد Tools را از همان پنجره Properties درايوتان انتخاب كنيد. در اين قسمت سه بخش وجود دارد كه ما بخش Defragmentation را انتخاب مي‌كنيم تا پنجره آن باز شود.  حالا درايو C را انتخاب و سپس روي دكمه Defragment كليك مي‌كنيم تا كار   Defrag آغاز شود ممكن است انجام اين كار زمان زيادي ببرد، البته اين بستگي به  ظرفيت‌ هارد ديسك‌تان و اين‌كه چقدر از آن اشغال شده است دارد. اين كار را  براي ساير درايوهايتان نيز انجام دهيد.

      پس از انجام اين كارها حالا وقت آن رسيده تا از شر يكسري برنامه‌هاي غيرضروري كه در هنگام بالا آمدن ويندوز اجرا مي‌شوند و با اشغال فضايي از حافظه و گهگاه استفاده از Cpu، سرعت و كارايي رايانه‌تان را كاهش مي‌دهند، خلاص شويد.  براي اين منظور به منوي Start، برويد و Run را انتخاب كنيد. (در شماره قبل راه ساده‌تر را ياد گرفتيم و آن استفاده از كليد ويندوز + كليد R است) حالا در پنجره باز شده عبارت msconfig را تايپ و سپس ok را كليك كنيد.پنجره جديدي باز مي‌شود. گزينه آخر يعني Start up را انتخاب كنيد. حالا ليست  تمامي برنامه‌هايي كه در هنگام شروع به كار ويندوز، آنها نيز اجرا مي‌شوند ظاهر مي‌شود. بايد برنامه‌هاي غيرضروري را انتخاب كنيد و تيك جلوي آنها را برداريد. به طور مثال دنبال برنامه‌هايي مانند Nero، winamp، iTunes Helper و... بگرديد و دقت كنيد كه فقط تيك آنها را برداريد و Disable نكنيد و به  ساير بخش‌ها نيز اكيدا دست نزنيد كه امكان دارد ويندوزتان صدمه جدي ‌ببيند و  احتمال اين‌كه ويندوزتان بالا نيايد بسيار زياد است. پس از اتمام اين مراحل يك‌بار رايانه خود را خاموش و سپس دوباره آن را راه‌اندازي كنيد.

............................................

شماره سریال جادویی برای تمام  نسخه های  ویندوز XP

آیا برای شما نیز پیش آمده که به هنگام نصب ویندوز
XP ، شماره سریالی در اختیار نداشته باشید؟ یا شماره سریال را فراموش کرده باشید؟ و یا حتی شماره سریال مخصوص ویندوز XP نیز بیابید اما با آن هم نتوانید کاری از پیش برید؟ در این ترفند قصد معرفی یک سریال جادویی را داریم که با استفاده از آن میتوانید تمامی ویندوزهای XP را رجیستر کنید! مهم نیست ویندوز مربوط به چه سالی باشد ، با این شماره سریال هر ویندوزی را میتوانید نصب کنید. جالب اینکه اگر این شماره سریال را به خاطر بسپارید ، از این پس اگر بخواهید برای هر کس ویندوز نصب کنید از نظر او فردی نابغه محسوب خواهید شد ، چرا که گویی تمامی شماره سریالهای ویندوز XP را حفظ هستید! در صورتی که خودتان میدانید از همان سریال جادویی استفاده کرده اید.

به هنگام نصب اولیه ویندوز
XP ، از شما تقاضای وارد کردن شماره سریال (ترفندستان) میشود.
سریال جادویی عبارت است از:

Jbc46-q42fd-pggmc-kp38y-6mqd8

از سایت بزرگ  ترفندستان :  www.tarfandestan.com

****************************

قرار دادن عکس در آهنگ به وسیله نرم افزار JetAudio

حتمأ شما نیز به این موضوع برخورد کرده اید که به هنگام اجرای یک آهنگ توسط پلیر نصب در ویندوز ، گاهی عکس خواننده یا هر عکس دیگری نیز همراه آهنگ نمایش داده میشود. نحوه این کار را پیش از این در نرم افزار
Windows Media Player در اینجا به عنوان ترفند در ترفندستان مطرح کرده بودیم. اما انجام این کار در WMP اندکی پیچیده است. برای اینکار میتوان از نرم افزار بسیار محبوب و پر طرفدار JetAudio استفاده کرد. این برنامه امکان قرار دادن عکس در آهنگ به هنگام پخش را بسیار ساده کرده است. در این ترفند قصد داریم به معرفی این موضوع بپردازیم.

برای اینکار:
اطمینان پیدا کنید
JetAudio ، ورژن 6 به بعد بر روی سیستم شما نصب است.
آخرین ورژن این برنامه را میتوانید از http://www.cowonamerica.com/download دانلود کنید.

اکنون به محلی که قصد ویرایش آهنگ برای قرار دادن عکس را دارید بروید.
روی فایل عکس راست کلیک کرده و از
JetAudio به Edit Tag بروید.
اکنون میتوانید تمامی مشخصات آهنگ را ادیت کنید.
حال برای قرار دادن عکس کافی است به تب
Picture بروید و با انتخاب دکمه Browse عکس مورد نظر خود را با فرمت JPG یا BMP انتخاب کنید.
در قسمت
Resize image to fit نیز میتوانید تعیین کنید عکس مورد نظر با چه سایزی باز شود. اگر تیک این قسمت را نزنید عکس با اندازه پیش فرض باز خواهد شد.
با زدن دکمه
OK تغییرات اعمال میشود و از این پس این آهنگ با تصویری که شما به آن داده اید بر روی هر سیستمی باز خواهد شد.

از سایت بزرگ  ترفندستان :  www.tarfandestan.com

********************************

      تغيير پسورد Xp بدون دانستن پسورد قبلی

      همون طور که ميدونيد براي عوض کردن پسورد در ويندوز XP مي بايست پسورد قبلي  را تايپ کرد و سپس مي توان پسورد جديد را جايگزين کرد. شما مي توانيد با  استفاد از اين ترفند بدون نياز به دانستن پسورد قبلي ، پسورد جديدي را بر روي سيستم قرار دهيد.  از منوي استارت گزينه ي run رو بزنيد بعد از اون control userpasswords2 رو

 تايپ کنيد از منويي که باز ميشه اسم username ها رو نوشته روي هرکدوم که کليک  کنيد اون پايين يه گزينه داره به اسمه reset password اونو که بزنيد دوبار   پسورد دلخواه خود را تايپ کنيد .

********************************

اجبار IE به باز كردن لينك ها در پنجره جديد

      هنگامي كه در برنامه internet Explorer روي يك لينك كليك مي كنيد به طور پيش فرض در همان پنجره باز مي شود. براي باز شدن لينك مورد نظر در پنجره اي جديدمي توانيد روي آن كليك راست كرده Open in new window را انتخاب نماييد.  همچنين اگر هنگام كليك روي لينك كليد شيفت را نگه داريد لينك مورد نظر در  پنجره اي جديد باز مي شود اگر مي خواهيد پيش فرض IE را طوري تغيير دهيد كه هر  بار روي يك لينك كليك مي كنيد در پنجره اي جديد باز شود در منوي Tools روي  Internet options كليك كنيد به قسمت Advanced برويد و در زير Browsing علامت كنار Reuse windows for launching shortcutsرا برداريد.

********************************

افزايش كارآيي درايوها

      در ويندوز حذف و كپي فايل ها در يك درايو باعث مي شود تا تمام محتويات يك  فايل از نظر فيزيكي در هارد كنار هم قرار نگيرد و به قسمت هاي مختلفي تكه تكه  شود اين اتفاق باعث كاهش كارايي در دسترسي به فايل ها مي شود براي حل اين مشكل بايد درايو را Derag كرد. براي اين كار روي درايو مورد نظر خود كليك  راست كرده properties را انتخاب نماييد. در پنجره اي كه باز مي شود وارد قسمت  tools شويد. در بخش Deragmentation روي Defragment Now كليك كنيد. با اين كار  برنامه Defrag اجرا مي شود.  با كليك روي Defragment در اين برنامه مي توانيد فايل هاي تكه تكه شده را به  هم بچسبانيد. دقت كنيد كه در هنگام Defrag كردن يك درايو اطلاعاتي روي آن  ننويسيد چرا كه باعث اختلال در كار برنامه مي شود.

********************************

   

دوماین های سایت ما    www.roz5.com        www.zibaweb.com         www.bijariran.com   

   فرمول نويسي در خانواده Office     

      ‌در كليه نرم افزارهاي خانواده آفيس مي توانيد هر جا كه لازم شد فرمول نويسي  در حد اعلا و به پيچيده ترين شكل انجام دهيد. مي توانيد توابع سخت و پيچيده  رياضي را از انواع مشتق و انتگرال به همراه حروف يوناني با رعايت بالانويس و  زيرنويسها به سهولت بنويسيد. انواع و اقسام ماتريسها را نيز مي توانيد به راحتي وارد كنيد. دستگاههاي چند معادله چند مجهولي را با آكولادهاي بزرگ و همچنين خطر كسري هاي بزرگ با صورت  و مخرج تا حد غيرقابل تصور پيچيده را به راحتي مي توانيد در ويرايشگر فرمول  آفيس طراحي و پياده سازي نماييد.  نصب Eqution Editor  از منوي Insert گزينه Object را انتخاب كنيد و در جعبه مجاور insert object  گزينه Create New را فشرده و در آنجا Microsoft Equation را از ليست انتخاب  نماييد تا نصب شود. در اين مرحله اگر Office را از روي CD نصب كرده ايد  لازمست CD آن را درون درايو قرار دهيد و اگر در يك شبكه از يك فولدر مشترك  آنرا نصب كرده ايد بايستي به آن فولدر دسترسي داشته باشيد. بانصب آن بايستي  نوار ابزار مربوط به آن را فعال كنيد. علامت آلفاي زير راديكال در منوها   افزوده مي شود و با كليك آن مي توانيد شروع به فرمول نويسي كنيد. قبل از شروع   به فرمول نويسي نوار ابزار مربوطه را يك مرتبه كامل ملاحظه كنيد و قابليتهاي   آن را بررسي كنيد. تا در هنگام ضرورت به سراغ گزينه صحيح برويد.  اگر اين گزينه فعال نبود از منوي view آنرا فعال كنيد با خاتمه ورود فرمول در  جايي داخل صفحه كليك كنيد تا از مود فرمول نويسي خارج شويد ..

      انتخاب يك رمزعبور مناسب

      احتمال اين كه كسى توانايى حدس زدن چنين تركيبى را داشته باشد، كاملاً منتفى است. (تركيبى از بيست كاراكتر با امكان جانشانى ۹۲ كاراكتر در هر مكان؛ با در  نظر گرفتن مجوز تكرار هر كاراكتر! محاسبه تعداد حالات ممكن آن نياز به دانش  رياضى چندانى ندارد. كافى است بيست بار عدد ۹۲ را در خودش ضرب كنيد؛ به عبارتى ۹۲ به توان بيست.

      البته توانايى من نيز در به خاطرسپارى چنين چيزى كاملاً منتفى است، اما من به www.zibaweb.com

      Roboform اجازه مى دهم كلمه عبورم را ذخيره كند و به كمك متدهاى پيشرفته DES  از آن محافظت نمايد. كارى كه من بايد انجام دهم، به خاطر سپارى فقط يك كلمه عبور است. در واقع كلمه عبور اصلى براى خود Roboform بقيه كلمات عبور را خود برنامه به خوبى به خاطر خواهد سپارد.اين برنامه توانايى ذخيره تعداد بسيار زيادى كلمه عبور و همچنين توانايى توليد كلمات عبور تصادفى با حداكثر طول ۵۱۲  كاراكتر را دارد.شايد يكى از نكات منفى اين برنامه اين باشد كه نسخه رايگان  آن توانايى هاى محدودى دارد. در واقع اين برنامه يك محصول تجارى است. همچنين  به دليل اين كه اختصاصى است، مشخص نيست به چه صورت به رمزگذارى يا توليد   كلمات عبور اقدام مى نمايد. به عبارتى،چگونگى عملكرد برنامه مشخص نيست. ممكن  است اين فاكتور در استفاده هاى شخصى زياد مشكل ساز نباشد، اما در وضعيت هاى  امنيتى سطح بالا يك ابزار توليد كلمات عبور منبع باز مانند PWGen، مى تواند   انتخاب بهترى باشد.

      (7 KeePass و 6Password Safe) ، به عنوان دو ابزار اپن سورس ديگر مى توانند

      در مديريت و توليد و نگهدارى كلمات عبور به شما كمك كنند؛ بدون اين كه نگرانى

      اى بابت چگونگى عملكردشان داشته باشيد. در نهايت، در هر جايى كه امنيت براى

      ما اهميت داشته باشد، بايد كلمات عبور كوتاه تر از هشت كاراكتر را فراموش

      كنيم. در واقع تمام كلمات عبور من در محدوده ميان هشت تا بيست كاراكتر با

      تركيبى از حروف كوچك و بزرگ، اعداد، علامت هاى نشانه گذارى و سمبول هاى

      گرافيكى موجود روى صفحه كليد (همانند؛...،) قراردارند و به صورت تصادفى توليد

      شده اند. براى برنامه هاى حساس تر، كلمات عبور طولانى تر و با تركيب بيشترى

      از موارد ذكر شده بالا را تهيه مى كنم. در موارد خاص، جايى كه نياز به سطح

      امنيتى بسيار بالا داشته باشم يا امكان استفاده از كلمات عبور طولانى تر از

      بيست كاراكتر را داشته باشم، يا قابل حمل بودن مد نظرم باشد (يعنى زمانى كه

      بايد كلمه عبور را بدون كمك نرم افزار خاصى به خاطر بسپارم)، مطمئناً از

      كلمات عبور (Passphrase) استفاده خواهم كرد.البته روش و تكنيك شما مى تواند

      كاملاً متفاوت از موارد ذكر شده در اين مقاله باشد. موارد مطرح شده فقط به

      عنوان مثال ذكر گرديدند. اما نكته مهم در مورد كلمات عبور كوتاه يا كلمات

      عبور طولانى كه به راحتى تشخيص داده مى شوند اين است كه كاملاً بى استفاده

      هستند.

      اگر خط مشى خود را در مورد تهيه كلمات عبور در در چند سال اخير تغيير نداده  ايد، اكنون زمان مناسبى براى پرداختن به اين كار است. همچنين زمان مناسبى جهت  توجه به ابزارهايى است كه امكان توليد و استفاده از كلمات عبور طولانى تر و  مطمئن ترى را به راحتى در اختيار ما قرار مى دهند.

      منبع : shabakeh-mag

*********************************

مشخص كردن مسير نصب در xp

      هنگام نصب بعضي از سخت افزارها يا در موارد ديگر ويندوز از شما مي خواهيد تا

      CD ويندوز درون دستگاه قرار دهيد براي خلاص شدن از اين كار شاخه 1683 را از

      CD در هارد خود (در مسير غير از درايوc: ( كپي كنيد سپس براي اطلاع دادن به

      ويندوز از وجود فايل هاي ويندوز در اين مسير برنامه regedit را اجرا كرده به

      مسير زير برويد.

      HKEY-LOCAL-MACHINE\Software\Microsoft\windows\current Version\setup

      در اين مسير مقداري به نام sourcepath از نوع string value وجود دارد. اين

      مقدار را به مسيري كه فولدر 1683 را كپي كرده اند تغيير دهيد ويندوز را براي

      اعمال تغييرات دوباره راه اندازي نماييد.

***********************

      ترفندهاي مهم در پاورپوينت

      نرم افزار Ms power point اين امكان را فراهم آورده است كه در آن اسلايدهايي  از ناگفتني هاي خود فراهم آوريد بر روي صفحه نمايش يا به كمك يك ويديو  پروژكتور بر روي ديوار نشان دهيد. محيط اين نرم افزار بر عكس محيط Ms word جاي گزافه گويي نيست بلكه در آن رئوس مطالب را مي گوييد و شكلها و نمودارهاي  خود را در آن نمايش دهيد و آنچه در ذهنتان مي گذرد و در قالب بيان نمي گنجد

      را در آن بياوريد. اين اسلايدها در واقع پوستري از سخنان شما هستند . بهتر است اگر رنگ و لعابي  به آنها بدهيد و از تم هاي گرافيكي نيز در آنها استفاده كنيد. براي اين هدف  كافي است روي اسلايد (خارج از جعبه هاي تيتر و مطلب) كليك راست كرده و گزينه

      slide Design را انتخاب كنيد. با انتخاب اين گزينه در سمت راست صفحه يك ناحيه  جديد باز مي شود كه در آن نمونه هايي از تم هاي موجو نشان داده شده است . با  كليك روي هر يك از آنها زمينه كليد اسلايدهاي شما به آن شكل در مي آيد. www.zibaweb.com

      چيدمان داخلي يك اسلايد

      سعي كنيد اكثر تغيير و تحولات مورد نظر خود را از طريق روشهاي كلي و  استانداردي كه power point ارائه مي نمايد انجام دهيد. هر چيز در پاور پوينت  در قاب مخصوص خود جاي مي گيرد. همين طوري نمي توان در يك اسلايد شروع به تايپ  نمود. بايد يك جعبه متني داشته باشيم و در آن متن يا تيتر مورد نظر خود را  بنويسيم. براي ارائه و نمايش مجموعه اسلايدهايتان بدون هول شدن f5 را بفشاريد و براي رفتن از يك اسلايد به اسلايد بعدي كافي است يكبار ماوس را كليك كنيد و  يا دكمه فلش سمت راست يا بالا را بفشاريد. F5 نمايش را از اولين اسلايد شروع   مي كند.

      ساختن اسلايد و پنهان كردن آن

      گزينه Duplicate silde منوي insert از اسلايد جاري يك كپي ديگر درست مي كند.  ترفند كليك راست روي آيكن اسلايد براي حذف يا پنهان كردن اسلايدها نيز بسيار  كارآمد است. امتحانش كنيد Hidden يا پنهان بودن يك اسلايد براي اسلايدهاي  توضيحي كه به كمك Hyperlink به سراغشان مي رويم. ولي نمي خواهيم در روال عادي  نمايش ديده شوند و فقط در صورتي كه رويشان كليك كنيم نشان داده شوند كلي به  كار مي آيد. .

      اسلايدها افقي يا عمودي

      مي توانيد بگوييد اسلايدها Lanscape و portrait باشند. براي اين كار سراغ

      page setup از منوي file برويد. نمي توان در آن واحد در يك نمايش هم اسلايد  عمودي داشت و هم اسلايد افقي.

      براي چنين هدفي بايستي دو نمايش جداگانه بسازيد و در اولي يك لينگ به دومي  ايجاد كنيد. نمايش اول داراي تنظيم صفحات افقي و نمايش دوم داراي تنظيم صفحات عمودي مي باشد. در خاتمه نمايش دوم درباره آن را لينك به نمايش اول مي كنيد.  در حين اجراي يك پرزنتيشن براي متوقف ساختن يا ادامه دادن نمايش در پرزنتيشن  كليد s و يا علامت بعلاوه را بفشاريد براي ختمه نمايش اسلايدها ESC و يا     ctrl+BREAK را بفشاريد.

      براي رفتن به يك اسلايد با شماره خاص شماره اسلايد را وارد نموده Enter را    فشاريد. براي رفتن به اسلايد مخفي بعدي از كليد H استفاده كنيد.

      براي رفتن به اولين اسلايد 1+Enter را بفشاريد و يا آنكه هر دو دكمه ماوس را   همزمان دو ثانيه نگهداريد.

      توقف نمايش اسلايدها

      براي آنكه در حين نمايش متوقف شويد و يك صفحه با زمينه مشكي رنگ نشان داده  شود كليه B را بفشاريد. براي نمايش يك صفحه يا زمينه سفيد كليد W را بفشاريد.   استفاده از اشاره گر ماوس به عنوان پرينتر براي نمايش يا مخفي كردن اشاره گر ماوس و همينطور نوار ابزار slide show در  حين نمايش كليد A و يا علامت مساوي را بفشاريد. (بعضي وقتها علامت سفيد اشاره   گر ماوس روي زمينه نمايش ما خيلي توي چشم مي آيد) براي تبديل اشاره گر ماوس    به يك نقطه رنگي مثل يك پوينتر ctrl + p كمك بگيريد.

      براي مخفي كردن سريع نوار ابزار sild show كليد ctrl+H و براي خاموش كردن آن  ظرف 15 ثانيه ctrl + u را بفشاريد. براي نمايش دوباره اشاره گر ماوس ctrl+A    در خدمت شماست.

      براي اجراي انيميشن بعدي يا رفتن به اسلايد بعدي از N استفاده كنيد. براي  قبلي هم از P

      ساختن يك اسلايد خلاصه مطالب

      اگر به طور خلاصه در يك اسلايد بخواهيد بگوييد كه در اسلايدهاي بعدي چه

      خواهيد گفت يك اسلايد خلاصه مطالب بسيار كارآمد خواهد بود. براي اين كار به

      نمايش slid sorter از منوي view‌برويد و در آنجا اسلايدهاي مورد نظر براي

      خلاصه سازي را با پايين نگهداشتن كليد shift‌انتخاب كنيد. سپس از نوار ابزار

      slide sorter گزينه summary slide را انتخاب كنيد. اين اسلايد خلاصه به صورت

      پيش فرض به عنوان دومين اسلايد نمايش قرار مي گيرد و حاوي تيتر اسلايدهاي

      منتخب خواهد بود. خلاصه مطالب به طور پيش فرض داراي رئوس مطالب تيترهاي

      اسلايدهاي موجود مي باشد.

********************************

دوماین های سایت ما    www.roz5.com        www.zibaweb.com         www.bijariran.com   

 

      روشن شدن خودكار سيستم

       رايانه من خود به خود روشن مي شود. چگونه مي توانم از اين كار جلوگيري كنم؟

      براي اين كار ويندوز خود را دوباره راه اندازي كنيد . در ابتداي بوت شدن

      سيستم كليد Delete‌را فشار دهيد تا وارد setup اوليه ويندوز شويد. منوهاي اين

      قسمت بسته به نوع مادربورد شما متفاوت خواهند بود. قسمت مربوط به كنترل منبع

      تغذيه (مثلاً power Management) يا بوت شدن سيستم را پيدا كنيد. در اين قسمت

      تنظيماتي براي روشن شدن سيستم با حركت ماوس فشرده شدن كليدهاي صفه كليد، زنگ

      زدن تلفن و موارد مشابه وجود دارد. براي جلوگيري از روشن شدن سيستم همه اين

      تنظيمات را غيرفعال كنيد. تغييرات را ذخيره كنيد و از setup خارج شويد.

**************************

عدم ثبت تنظيمات در explorer

      هنگامي كه در explorer ويندوز عملي انجام مي دهيد و تغييري اعمال مي كنيد

      مانند شخص سازي فولدرها، نمايش يا عدم نمايش toolbar اندازه پنجره و ... در

      صورتي كه رايانه شما كاربران ديگري جز خودتان دارد مي توانيد از اعمال اين

      تغييرات در computer my , explorer جلوگيري كنيد با اين كه تغييرات در همان

      لحظه اعمال مي شوند ولي به محض restart كردن تمام تنظيمات به حالت اوليه خود

      باز خواهد گشت . براي اين كار در رجيستري به مسير زير رفته و مقدار دستور No

      save setting را به يك تغيير دهيد.

      Hkey_current_user\software\microsoft\windows\current version\

      policies\explores

      به منظور بازيافت حالت اوليه مقدار دستور را به صفر تغيير دهيد.

*******************************

حذف منوي toolbars‌از taskbar

      در صورتي كه بر روي taskbar ‌ كليك راست كنيد در منوي ظاهر شده زير منويي به

      نام toolbar وجود دارد كه گزينه هايي مثل address ,desktop , links. quick

      launch و غيره وجود دارد. همچنين مي توان با استفاده از گزينه New toolbar ،

      نوار جديدي به taskbar اضافه كرد اما مي توان اين منو را از منوي taskbar حذف

      كرد. براي اين منظور مسير زير را دنبال كنيد

      Hkey_current_user\software\microsoft\windows\current version\

      policies\explores

      سپس در اين مسير مقدار دستور notoolbars taskbar را به يك تغيير دهيد. با حذف

      اين دستور از مسير گفته شده به حالت قبل باز خواهيد گشت.

*********************

      نشان دادن سخت افزارهاي مخفي

      هنگامي كه براي ديدن سخت افزارها وارد Device Manager مي شويد ممكن است سخت

      افزارهايي وجود داشته باشند كه به دليل مخفي بودن نشان داده نمي شوند. براي

      ديدن اين سخت افزارها برنامه regedit را اجرا كنيد و به مسير زير برويد.

      HKEY-LOCAL-MACHINE/SYSTEM/Current\controlset\contorolsession\ManagerEnviroment

 

      در اين مسير مقداري به نام DEVMGTSHOWNONPRSENTDEVICES را پيدا كنيد اگر وجود

      ندارد آن را از نوع String value ايجاد كنيد.

****************************

فعال كردن hibernate

      براي فعال كردن hibernate در ويندوز xp چه كاري بايد انجام داد؟

      Hibernate گزينه اي است كه مي توان درموقع خاموش كردن كامپيوتر اطلاعات حافظه

      را روي هارد نوشت تا پس از روشن كردن دوباره اين اطلاعات به حافظه منتقل شده

      و اجراي برنامه ها ادامه يابد. .

      براي فعال كردن اين گزينه Control panel روي performance and maintenance

      كليك كرده و سپس Power options را انتخاب نماييد. در پنجره اي كه باز مي شود

      به قسمت Hibernate رفته و Enable hibermation را علامت بزنيد. براي اين كار

      بايد به اندازه ظرفيت RAM روي درايو ويندوز فضاي خالي موجود باشد. براي

      hibernate كردن دستگاه هم درمنوي شروع روي Turn off computer كليك كنيد. اگر

      كليد shift را نگه داريد گزينه standby تبديل با hibemate مي شود و با كليك

      روي آن ويندوز به حالت hibermate مي رود.

******************************

    تغيير اعداد از انگليسي به فارسي

      در برنامه word اگر اعدادي را كه به صورت انگليسي تايپ شده اند بخواهيم به

      شكل فارسي تغيير دهيم چه كاري بايد انجام داد؟

      براي اين كار مي توانيد كلاً اعداد را در برنامه word ‌ خود فارسي كنيد. براي

      فارسي كردن اعداد به صورت كلي در منوي tools‌ روي options كليك كنيد. سپس

      وارد قسمت complex scripts شويد. www.zibaweb.com

      در مقابل Numeral براي اينكه همه اعداد فارسي شوند گزينه Hindi را انتخاب

      نماييد.

      براي اينكه اعداد در هر متن متناسب با آن متن باشند هم مي توانيد گزينه

      context را انتخاب كنيد.

****************************

ارسال محتويات از يك mail به ديگري

      در صورتي كه از سرويس ايميل gmail استفاده مي كنيد، بسيار مفيد براي كاربراني

      كه چند آدرس email دارند وجود دارد ممكن است شما چندين آدرس email براي خود

      ساخته باشيد و به اشخاص مختلف آدرس هاي مختلفي را بدهيد در اين صورت به نظر

      مشكل است كه تمام آنها را يك به يك چك كنيد. بنابراين مي توانيد در تنظيمات

      gmail اين امكان را فراهم كنيد كه به هر آدرسي براي شما پيام ارسال شد يك

      نسخه از آن به يك آدرس خاص بيايد. براي اين كار در gmail بر روي گزينه

      setting و سپس forwarding and pop كليك كنيد. در بخش forwarding گزينه دوم را

      كليك كرده و در كادر مقابل آن آدرس email اصلي خود را وارد كنيد تا يك كپي از

      پيامهاي صندوق فعلي به آن آدرس ارسال شود.

*******************************

حافظه مجازي سريعتر در ويندوز

      براي بالا بردن سرعت اعمال مختلفي كه در ويندوز انجام مي شود مي توانيد از

      روش زير استفاده كنيد :

      در پارتيشن بندي هارد ديسك خود يك درايو جداگانه كه فقط براي فضاي مبادله

      استفاده خواهد شد جدا كنيد. اين درايو حداقل بايد 200 مگابايت فضا داشته

      باشد. در مسير زير :

      Control Panel\ system\advanced tab\performance\ virtural memory

      روي گزينه let me specify my own setting كليك كرده و آن را روي درايوي كه به

      اين منظور جدا كرده ايد set كنيد.

      اگر شما آن درايو را به اندازه 200 مگا بايت گرفته ايد بايد كمترين مقدار را

      150 مگا بايت و بيشترين مقدار را 200 مگا بايت قرار دهيد كامپيوتر خود را

      restart كنيد بايد يك بهبودي محسوس در سيستم ملاحظه كنيد.

*************************

مخفي کردن ساعت ويندوز

      براي مخفي کردن ساعت ويندوز run از منوي شروع برنامه regedit را اجرا کنيد :

      HKEY–LOCAL–MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\windows\Current Version\ Policies\

      Explorer

      در اين مسير مقداري به نام HideClock را ايجاد کنيد . براي اين کار ، در قسمت

      خالي سمت راست پنجره کليد راست کنيد و New سپس DWORD را انتخاب کنيد . سپس

      نام اين مقدار را به HIDEClock تغيير دهيد .

      براي تغيير اين مقدار ، دو بار روي آن کليک کنيد و مقدار آن را به يک تغيير

      دهيد . براي اعمال تغييرات ويندوز خود را دوباره راه اندازي نماييد .

***************

فولدر temp ، چيست و کجاست ؟

      اگر روي درايو ويندوز خود دچار کمبود جا هستيد مي توانيد سري به فولدر temp

      ويندوز و محتويات درون آن را حذف کنيد . اين شاخه براي نگهداري فايل هاي موقت

      ويندوز و برنامه مورد استفاده قرار مي گيرد . قبل از رفتن به سراغ اين فولدر

      بهتر است برنامه هاي در حال اجرا را ببنديد . سپس در قسمت run از منوي شروع

      دستور %temp% را وارد کنيد . اين دستور در حقيقت نام متغيري در ويندوز است که

      مسير فولدر temp ويندوز را در خود نگهداري مي کند . با اجراي آن ، اين فولدر

      باز مي شود و مي توانيد محتويات درون آن را مشاهده و حذف کنيد .

 

دوماین های سایت ما    www.roz5.com        www.zibaweb.com         www.bijariran.com   

******************************************
 

      غيرفعال كردن save as در IE

      اگر مي خواهيد در برنامه intemet Explorer save as را غير فعال كنيد. برنامه

      regedit را اجرا كنيد. براي اعمال اين تغيير در كاربر خود به قسمت

      HKEY CURRENTUSER و براي تغيير در كل ويندوز به قسمت HKEY-LOCAL-MACHINE

      برويد در هر كدام از اين دو قسمت به مسير زير برويد.

      Software\policies\microsoft\intermet Explorer\Restricitions

      در اين مسير مقداري به نام NoBrowser SaveAs را بيابيد. .

      اگر وجود ندارد آن را از نوع DWORD Value ايجاد كنيد. اين مقدار را به يك

      تغيير دهيد. براي اعمال تغييرات ويندوز خود را دوباره راه اندازي نماييد.

 ***********************

 گروه بندی نوار وظیفه پایین صفحه

      در ويندوز xp اين قابليت وجود دارد که برنامه هاي مشابه در نوار وظيفه پايين

      صفحه ويندوز در يک قسمت نشان داده شوند به اين ترتيب تعداد پنجره هايي که در

      نوار وظيفه نشان داده مي شوند کمتر و مديريت آنها راحت تر مي شوند اگر ترجيح

      مي دهيد همانند ويندوز هاي قبلي برنامه ها گروه بندي نشوند در يک قسمت خالي

      از نوار وظيفه کليک راست کنيد و روي properties کليک کنيد در پنجره اي که باز

      مي شود در قسمت task bar و در زير task bar appee علامت کنار Group similar

      task bar buttons را برداريد در نهايت کليد ok را فشار دهيد . بدين ترتيب هر

      برنامه براي خود يک قسمت جداگانه را در نوار وظيفه اشغال مي کند .

*************************

چگونه يك فايل يا فولدر بدون نام و آيكون درست كنيم؟

براي اين كار ابتدا فايل يا فولدر خود را ساخته و سپس روي آن راست كليك كنيد .

گزينه Properties را انتخاب كنيد . وارد سربرگ customize شده و از آنجا Change icon

  را انتخاب كنيد . اگر كمي جلوتر (تقريباً در اواسط ليست آيكون )برويد فضايي خالي

را مشاهده مي كنيد كه اگر روي آن كليك كنيد . Ok  را فشار دهيد  . تا اينجا آيكون

را پنهان كرده ايد . حال نوبت به نام  آيكون مي رسد كه قبلاً توضيح دادم چگونه

فايلي بدون نام درست كنيم . اما به خاطر گل روي خودم دوباره توضيح مي دم : روي فايل

مورد نظر راست كليك كرده و از زير منوي طاهر شده Rename را انتخاب كنيد . حال دكمه

Alt را نگه داشته و عدد ۰160 را شماره گيري ...   ببخشيد  ...  تايپ نماييد ...

حالا يك فايل يا فولدر بدون نام و آيكون ساخته ايد ...www.zibaweb.com

***************************

دیدن مشخصات کامل کامپیوتر شما

اگر درباره ي اطلاعات كامپيوتر خود (مانند : مقدار گرافيك،هارد ، و يا رم)اطلاعاتي

ميخواهيد ترفند زير را بخوانيد :

وارد Startشده و Run ر انتخاب كنيد . درون كادر msinfo32 را وارد كنيد و Enter را

فشار دهيد .

روش دوم : (بهتر و موثر تر)

اين روش خيلي بهتر و موثر تر  از روش اول است زيرا اطلاعاتي كه اين روش به ما مي

دهد خيلي جامع تر و بيشتر است . ميريم سركار . البته نميريم سركار ... ميريم تا كار

رو شروع كنيم :

ابتدا وارد منوي Start شده و Run را انتخاب كنيد . درون كادر عبارت DXDIAG را تايپ

كردن و Enter   را فشار دهيد . حالا اطلاعاتي را مي بينيد ...   اين اطلاعات

كامپيوتر شماست ...    

 *************************

فعال كردن فكس در ويندوز XP

يكي از قابليت هاي ويندوز ايكس پي ارسال فكس بدون برنامه است . براي اين كار به My

Computer رفته و از آنجا Control Panel را انتخاب كنيد . سپس وارد Printer and

Faxes  شده و در ستون سمت چپ ، از بالا گزينه دوم (يعني Add a Fax)  را انتخاب كنيد

. سپس چند لحظه منتظر بمانيد و سي دي ويندوز را درون سي دي رام قرار دهيد .  .  . 

صبر كنيد تا كاملاً نصب شود ...    فكس حاضر و آماده است  مطلب مرتبط : ­چگونگي استفاده از مودم  و کامپیوتر برای ارسال و دریافت فاكس

*******************************

نگهداري صفحات وِب مورد علاقه شما

يكي از قابليت هاي اينترنت اكسپلورر اين است كه مي تواند از صفحات ذخيره شده در

Favirote توسط شما ، يك صفحه اينترنتي در كامپيوتر شما ايجاد كند كه در آن ليست

صفحات مورد علاقه ي شما در آن  درج شده باشد و شما راحت تر بتوانيد به آنان دسترسي

پيدا كنيد .

ابتدا يك اينترنت اكسپلورر باز كرده و بعد صفحات مورد علاقه ي خود را در Favorites

ذخيره كنيد . بعد از منوي Files گزينه Export And import   را انتخاب كنيد تا كادر

Import/Export Wizard باز شود . روي دكمه Next كليك كنيد . در اين قسمت با انتخاب

Favorites مي توانيد از كل سايت هاي مورد علاقه را انتخاب كنيد . دوباره دكمه Next

را فشار دهيد . حال در اينجا آدرس فايل خود را انتخاب كنيد . سپس Next  را انتخاب

كنيد . در آخرين مرحله دكمه Finishe را انتخاب كنيد  .   حال شما وارد اينترنت

اكسپلورر شده و بعد از انتخاب File  گزينه Open را انتخاب كنيد . فايلي كه ذخيره

كرده ايد انتخاب و Open را فشار دهيد . حال مي توانيد استفاده كنيد .

***********************

بهبود سرعت اينترنت با غير فعال كردنAutoUpdate 

ويندوز اكس پي يك قابليت را داراست كه ويندوز را به روز مي كند و اين چيزي به جر كم

شدن سرعت اينترنت و زياد كردن داده ها روي خط اينترنت هيچ فايده اي ندارد همچنين

سرعت اينترنت ايران آنقدر كم است كه فرصت Update شدن را هم ندارد .   

بريد توي كنترل پانل و بعد System  . وارد برگه Automatic Update شده و در قسمت 

Notification Setting گزينه Turn Off Automatic Updatig   را غير فعال كنيد . حال

OK كرده و خارج شويد .

*******************

در بازي مين روب ويندوز (Minesweeper) هميشه برنده باشيد

يكي ديگر از حقه هايي كه در اين بازي مي شود زد اين است كه با يك ترفند خيلي ساده

دوستان خود را در اين بازي به حيرت بيندازيم : حالا تا اينجاشو ديدي از اينجا به

بعدش رو ببين :

اين بازي رو از آدرس زير اجرا كنيد : Start/Programs/Games/Minesweeper

حالا در حالي كه اين بازي فعال است و پنجره آن را در ويندوز مشاهده مي كنيد ، عبارت

xyzzy را تايپ كنيد و سپس بدون زدن هيچ كليدي ، دكمه هاي Shift+Enter را فشار دهيد

. حال تمامي پنجره هاي ديگر را ميني مايز كنيد تا ميز كار (دسكتاپ) نمايان شود .

خوب حالا شروع به بازي كنيد : زماني كه نشانگر ماوس را روي خانه اي مي آوريد كه

داراي مين است ، نقطه اي كوچك در كوشه بالا و سمت چپ دسكتاپ سياه مي شود و زماني كه

ماوس را روي خانه اي كه از مين خالي است مي بريد ، همان نقطه سفيد مي شود .  و مي

توانيد روي آن خانه كليك كنيد .     

***********************

آيا مي خواهيد هر بار كه اينترنت اكسپلورر را باز مي كنيد با حد اكثر اندازه خود يعني

Maximize باز شود ؟

بدين منظور ابتدا اينترنت اكسپلورر را باز كنيد ، روي Maximaze دكمه وسطي در بالا

سمت چپ كليك كنيد تا اندازه آن بزرگ شود . سپس دكمه هاي Ctrl+Shift+Alt را باهم

فشار داده و در همين حال يك چپ كليك كنيد .

. ********************

لغو كردن گزارش خطا در ويندوز

اگر دقت كرده باشيد هنگام اجراي بعضي برنامه ها پنجره اي باز مي شود كه در آن هاوي

خطا است و دو دكمه Don’t Send  و Send Error  در آن وجود دارد . با استفاده اين

ترفند شما مي توانيد از شر اين پيام ها خلاص شويد :

به Control Panel رفته و از آن System را انتخاب كنيد . برگه Advansed را انتخاب

كنيد و وارد ErrorReporting شويد . گزينه Disable Error Report  را انتخاب كنيد .

علامت تيك گزينه زيرين آن يعني But Notifi Me When Cirtical Errors Occur را نتز

برداريد . حال OK كنيد و با گزارش خطا خداحافظي كنيد .

*********************

راست كليك در سايت هايي كه راست كليك در آن ممنوع است

با اجراي اين ترفند مي توانيد در بعضي  سايت ها و يا وبلاگ ها كه راست كليك كردن در

آن ها ممنوع است راست كليك كنيد : روش : خيلي ساده است : دكمه ي چپ موس را نگه

داشته راست كليك كنيد .

راه 2 : استفاده از Ctrl + C   و  Ctrl+V  يعني همون كپي پيست

*******************

قطع صداي مودم هنگام اتصال اينترنت

وارد Control panel شده و Phone and Modem  را انتخاب كنيد . بعد از آن Modems را

انتخاب كرده از آنجا Properties و بعد از آن هم Advanced را انتخاب كنيد . در درون

كادر Extra initialization commands عبارت atm0 را بنويسيد . سپس كامپيوتر خود را

ريستارت كنيد .

فراخواني يا بازكردن سريع دسكتاپ

اگر دقت كرده باشيد هنگامي كه شما ده تا پنجره باز كرده باشيد و به دسكتاپ نياز مند

باشيد شما بايد هر ده تا پنجره را minimize كنيد . حال با اين ترفند مي توانيد بطر

سريع همه آن ها را minimize كرده :

خيلي راحته : دكمه ويندوز (كه علامت ويندوز روي آن درج شده) را + D فشار دهيد .

پس : دكمه ويندوز + D

لغو جاسوس كامپيوتر

اگر دقت كرده باشيد هر برنامه اي كه باز مي كنيد ، در قسمت My Recent documents

ذخيره مي شود . حال شما با استفاده از اين ترفند مي توانيد آن ها را هنگام خاموش

كردن ويندوز پاك كنيد:www.zibaweb.com

روي منوي Start راست كليك كرده و سربرگ Menu Start را انتخاب كنيد . گزينه

Customize را باز كرده و از آن Advanced را انتخاب كنيد . List My Most Recently

Opened Documents را غير فعال كنيد . حال دكمه OK را فشار دهيد . پاك شد .....

تغيير دادن (x:/) در ويندوز اكس پي

اگر دقت كرده باشيد وقتي وارد My Computer مي شويد ، نام درايو ها را مانند روبرو

مشاهده مي كنيد : xxxx (D:)  كه به جاي ايكس ها نامي كه شما براي درايو مورد نظر

تعريف كرده ايد نمايش داده مي شود . حال به كمك اين ترفند مي توانيد در مثال بالا

D: را تغيير دهيد :

روي My Computer راست كليك كرده و Manage را انتخاب كنيد . از فهرست سمت چپ از طبقه

Storage عبارت Disk management را انتخاب كنيد . حال بر روي درايو مورد نظر راست

كليك كرده و گزينه ي Chenge Drive Letter And paths را انتخاب كنيد و از آن Chenge 

را انتخاب كنيد و نام جديد را انتخاب كنيد.

تذكر : تغيير نماد ويندوز موجب از كار افتادگي بعضي برنامه ها مي شود . پس با

درايوي كه ويندوز روي آن نصب شده كاري نداشته باشيد .

*************************

 از كار انداختن رمز BIOS يا Setup

شايد يعضي وقت ها خواستيد بريد تو كامپيوتر ديگران و فضولي به جا آوريد اما وقتي

كامپيوتر را روشن مي كنيد از شما رمز Setup مي خواهد يا همان رمز Bios حال با اين

ترفند مي تونيد اين قفل رو هم بشكونيد و به فضولي خودتان ادامه دهيد . :

روش اول : خيلي محترمانه از صاحب كامپيوتر رمز را بخواهيد اگر نداد به روش دوم رجوع

كنيد .

روش دوم : هر كامپيوتري يك رمز محرمانه مادر بورد دارد كه هر شركتي رمز جداگانه اي

براي آن مي گذارد حال من اين رمز ها رو  مي نويسم امتحان كنيد يه كدومش درست در مي

آد :

AWARD BIOS

AWARD SW, AWARD_SW, Award SW, AWARD PW, _award, awkward, J64, j256, j262, j332,

j322, 01322222, 589589, 589721, 595595, 598598, HLT, SER, SKY_FOX, aLLy, aLLY,

Condo, CONCAT, TTPTHA, aPAf, HLT, KDD, ZBAAACA, ZAAADA, ZJAAADC, djonet

 

AMI BIOS

AMI, A.M.I., AMI SW, AMI_SW, BIOS, PASSWORD, HEWITT RAND, Ode

 

 

LKWPETER, lkwpeter, BIOSTAR, biostar, BIOSSTAR, biosstar, ALFAROME, Syxz, Wodj

 

AMI/AWARD BIOS

O 70 17

O 71 17

Q

PHOENIX BIOS

O 70 FF

O 71 17

Q

GENERIC

Invalidates CMOS RAM.

O 70 2E

O 71 FF

روش سوم : روش نرم افزاري : اگر هنگامي كه كامپيوتر روشن است با نصب كردن يك نرم

افزار مي توانيد رمز را پاك كنيد .

روش چهارم : روش سخت افزاري : كيس (Case) را باز كنيد . روي Mother Board يك باطري

مي بينيد كه شبيه به يك باطري ساعت است . آن را در آوريد و بعد از 5 دقيقه دوباره

آن را سر جاي خود نصب كنيد

**********************

دوماین های سایت ما    www.roz5.com        www.zibaweb.com         www.bijariran.com   

 

تغيير نام ويندوز كامپيوتر هاي داراي دو ويندوز در هنگام روشن شدن كامپيوتر

اگر دقت كرده باشيد كامپيوتر هايي كه دو ويندوز دارند در هنگام روشن كردن از شما

سوال مي كند كه كدام ويندوز بالا آيد . شما با استفاده از اين ترفند مي توانيد نام

ظاهري آن ها را تغيير دهيد . www.zibaweb.com

وارد درايو C:/ شده و وارد Tools شده و بعد Folder Option در قسمت بالايي پنجره باز

شده  يعني همان Folder Option گزينه View را انتخاب كنيد .  گزينه Hide protected

operating system files (recommended)  ر غير فعال كنيد . سپس Ok كنيد . دوباره

وارد درايو C:/ شده و فايل  Boot.ini را باز كنيد . در اين پنجره نام ويندوز مورد

نظر را انتخاب كرده و آن را  با توجه به مثال تغيير دهيد . مثال: براي تغيير نام

ويندوز XP به     “Ali” :

قبل از تغييرات :

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional"

/fastdetect

بعد از تغييرات:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Ali" /fastdetect

 ******************************

حذف برنامه هاي مورد اجرا  در شروع ويندوز

ممكن است تا به حال به اين مشكل برخورد كرده باشيد كه وقتي برنامه اي را روي

كامپيوتر نصب مي كنيد . هنگام روشن شدن كامپيوتر و شروع ويندوز اجرا و از سرعت

كامپيوتر مي كاهد . حال با اين ترفند از اين مشكل رهايي يابيد:

وارد Start شده و Run را انتخاب كنيد . حال عبارت msconfig را در كادر مخصوص تايپ

كنيد . وارد Start up در بالاي اين پنجره  شويد . برنامه هايي كه  براي اجرا شدن آن

ها تمايل نداريد مي توانيد با كليك بر روي علامت "تيك" در سمت راست آنها و پس از آن

OK كردن كامپيوتر را ريستارت كنيد .

 ***********************

سریعتر کردن زمان Shutdown در Windows XP

وارد ریجستری شده و شاخه زیر را دنبال کنید:

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

سمت راست پنجره , راست کلیک کنید و پس از انتخاب New روی Strring Value کلیک کنید .

 نام آن را به WaitToKillAppTimeout تغییر دهید . وارد آن شده و زمان آن را به 500

تغییر دهید . توجه داشته باشید این عدد از 500 کمتر نباشد زیرا در ویندوز اشکال

ایجاد می شود .  حال کامپیوتر را ریستارت کنید ..

***************************

روش بالا آمدن كامپيوتر با حالت Soft modeمخصوص كامپيوتر هاي داراي يك ويندوز :

هنگامي كه كامپيوتر را روشن مي كنيد دكمه Ctrl را نگه داشته و صبر و صبر كنيد در

يكي از مراحل بالا آمدن كامپيوتر منويي روي صفحه ايجاد مي شود . شما بايد Soft mode

  را انتخاب كنيد و كليد Enter رو فشار دهيد . حالب صبر كنيد تا كامپيوتر بالا آيد

مخصوص كامپيوتر هاي داراي دو يا بيشتر از دو ويندوز :

هنگامي كه كامپيوتر را روشن مي كنيد در يكي از مراحل بالا آمدن كامپيوتر از شما

سوال ميكند با كدام ويندوز بالا آيد . كه شما با زدن دكمه F8 و انتخاب ويندوز XP و

زدن دكمه Enter  وارد صفحه اي  جديد مي شويد كه در آن بايد حالت Soft mode  انتخاب

و Enter  را فشار دهيد  حال صبر كنيد تا ويندوز بالا آيد .....

 *************************

ورود به ویندوز بدون نیاز به Password در  USER  ها

اگر دقت كرده باشد بعضي از كامپيوتر ها از طرف كاربر رمز گذاري شده اند و هنگام

ورود به ويندوز از طرف يك كاربر از شما رمز عبور مي خواهند با كمك اين دو ترفند مي

توانيد از آن عبور كنيد :

روش اول :

این ترفند برای سیستم هایی کارایی دارد که برای Administrator آن رمز عبوری تعیین

نشده باشد :

هنگامی که کامپیوتر بالا آمد و صفحه آبی رنگ با نوشته Welcome در صفحه مانیتور

آشکار شد , دکمه

Ctrl+Alt+Delete را فشار دهید و نام Administrator را به عنوان نام کاربری وارد

کنید و جای Password را

خالی بگذارید . سپس Ok  را فشار دهید و وارد ویندوز شوید .www.zibaweb.com

روش دوم :

كامپيوتر را با حالت Soft mode  بالا آوريد . طرز بالا آمدن كامپيوتر با حالت Soft

mode را براي شما در ترفند قبلي توضيح داده ام . خوب ، بعد از اين كار وارد Control

Panel شويد و سپس User Acount  رو انتخاب كنيد . حال در اين قسمت شما مي توانيد يك

User يا كاربر ديگر به نام خودتان بسازيد ، دوباره كامپيوتر را راه اندازي يا

restart كنيد و با User خودتون وارد ويندوز بشويد ..... 

******************************

قفل كردن كامپيوتر (رفتن به Switch User با

Shortcut)

به کمک این ترفند می توانید فایلی بسازید تا با ورود به آن لیست کاربران ( Switch

User) نمایان می شود.

در Desktop راست کلیک کرده و پس از انتخاب New گزینه Short Cut را انتخاب و متن زیر  را درون آن تایپ  کنید : rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation سپس کلید Enter را فشار دهید . نام   مورد نظر را  تایپ کنید و سپس Enter را فشار دهید .

**********************

بالا بردن رفتن سرعت اینترنت  به K115

ابتدا کنترل پنل را باز کرده و بعد وارد System شوید  در پنجره ی باز شده Hardwar را انتخاب کرده بعد

Devise Manager.   در این قسمت آیکون مودم( Modems) را انتخاب کرده . بر زیر منویی ظاهرمیشود که باید روی آن کلیک راست کنید و بعد گزینه ی Properties را باز کنید در پنجره ی باز شده Advanced را انتخاب کنید.در قسمت Extral initialization Commands حروف زیر را تایپ کنید : AT&FX  کلید OK را انتخاب کنید . حالا وصل شين و به سرعت اينترنت خودتون نگاه كنيد .

***********************

ایجاد Password برای کاربر Guest

سلام برای User یا کاربر Guest (ميهمان)نمی توان رمز عبور ایجاد کرد اما با این ترفند  می توانید این کار را انجام دهید. با User یا کاربر Admistraror ويندوز را بالا آورید . سپس وارد منوی Start شوید و  runرا انتخاب کنید . فرمان cmd.exe را تایپ کنید . وارد داس می شوید . فرمان www.zibaweb.com

Password Net User Guest  را وارد کنید . توجه داشته باشید به جای عبارت Password  رمز مورد نظر را برای Guest بنویسید . سپس کلید Enter را فشار دهید . حال اگر كامپيوتر خود را Log Off كنيد  مي بينيد كه براي  Guest رمز گذاشته شده است . 

 ****************************

جابه جا کردن , تغییر نام و پاک کردن درایو ها

ابتدا به کنترل پنل رفته بعد Adminstrarive Tools را باز کنید بعد در پنجره ی باز شده Computer

Management را باز کنید پنجره ی دیگری باز میشود از آن Disk Managementرا انتخاب کنید سپس روی درایو مورد نظر راست کلیک کرده و Chenge Drive Letter and pathsرا انتخاب کنید.در  پنجره ی ظاهر شده سه گزینه ی ADD ،CHANGE، REMOVE را میبینید بازدن دکمه ی ADD می توانید درایو را به  محلی دیگر منتقل کنید با زدن دکمه ی Change میتوانید نام درایو را تغییر دهید و با زدن دکمه ی

Remove آن درایو را مخفی کنید .

**********************

تعويض Password ويندوز بدون داشتن رمز قبلي

ممکن است شما پسورد ويندوز خود را فراموش کرده باشيد و برا انجام بعضي امور، داشتن پسورد را لازم داشته باشيد که براي رفع اين مشکل، از منوي Start ، گزينه Run‌را انتخاب کرده و سپس cmd را نوشته و OK کنيد. حالا شما دستور مقابل را تايپ نماييد:

Username password net user که البته مي بايست به جاي username ، اسم کاربر ويندوز و به جاي password رمز جديد را

=======================


چندين برنامه در XP هستند که مي توانيد آنها را از منو Run اجرا کنيد :
1- برنامه Disk Cleanup براي تميز کردن هارد ديسک بنويسيد:
cleanmgr.exe
2- برنامه Clipboard Viewer براي ديدن محتوي کليبورد بنويسيد:
clipbrd.exe
3-برنامه براي چک کردن فايل هاي ويندوز:
chkdsk
4-برنامه اي براي آنها که چشم هايشان ضعيف است :
magnify
5-برنامه سخنگوي ويندوز براي نابينايان :
narrator
6-پيدا کردن تمامي جزئيات سيستم عامل :
winmsd
7-برنامه اي براي کساني که ويندوز xp دارند وخراب شده است(سي دي وينوز هم لازم است) :
sfc
8-بدون هيچ برنامه اي فونت طراحي کنيد(در ويندوز xp) :
eudcedit
9-محيط داس در ويندوز xp :
cmd
10-پيکر بندي سيستم (sturtup) :
msconfig
11-محيط ريجستري ويندوز :
regedit

12-پارتيشن بندي ويندوز xp بدون هيچ گونه برنامه اي :
www.zibaweb.com
بر روي my computer کليک راست کنيد وگزينه ي Manage راانتخاب کنيد. بعد از باز شدن
پنجرهComputer Management
در قسمت سمت چپ گزينه Disk Management را انتخاب کنيد.

***********************************

مرتبط:

سایر ترفندهای کامپیوتری خاموش کردن کامپيوتر بوسیله صفحه کلید ،خاموش کردن کامپیوتر بدون بستن صفحات جاری Hibernate 

 www.zibaweb.com  زیبا وب ،سایت مفید برای پسران ودختران ایرانی

****************************************

 www.roz5.com        www.zibaweb.com         www.bijariran.com