اولین سایت اطلاع رسانی عطر ایران (تاسیس 1380) ، عطر یار  Friend Perfume

   

www.zibaweb.comصفحه اصلی زیبا وب

مطالبی در مورد گل محمدی و خواص گلاب

خصوصیات:
درختچه کوچک با شاخه های زیاد و تیغهای ریز، برگهای آن روی سبز براق و پشت خزی دارند. گلهای صورتی کمرنگ و بسیار معطر . در بهار شکوفه می زنند. اکثرا در ایران بخصوص در کاشان، قمصر، راوند، میمند، آذربایجان و قزوین

مزاج:
-
گیاه: مرکب القوی، در بعضی انواع آن سرد و خشک ذکر شده ولی در کل این گیاه دارای مزاجی معتدل می باشد. در اول دوم خشك است و بويژه اگر خشك شده باشد و در آخر دوم سرد است (1). - روغن: مرکب القوی می باشد و در کل معتدل است . - گلاب: مرکب القوی، مزاج آن سرد می باشد .
خواص (براساس طرق استفاده):
-
گلبرگها و غنچه تازه: مفرح، مقوی، مسهل(اگر زیاد بخورند(1))، مسکن صفرا(1)، رقیق کننده بلغم -ضماد: نافع برای ورم مقعد (1)، رفع جوش، التیام زخمها( آبله)، خشک کردن زخمها ، رفع خونریزی و رطوبات رحم، رفع زگیل، ناراحتی های پوستی، رویانییدن گوشت تازه بر زخمهای عمیق، تحلیل ورمهای گرم، شکستگی اعضاء -مالیدن: رفع سردرد گرم، چشم درد، گوش درد، تقویت دندان و لثه، ترمیم زخمهای دهان، رفع بد بویی عرق، قطع عرق ( جزء داروهای گیرنده در درمان چشم درد و التهاب چشم ) -غرغره: مقوی دل و دماغ -بخور: درمان نزله گرم، عفونت بینی، بواسیر (پولیپ) بینی -عصاره گل خشک شده : قابض (1)، رفع خونریزی سینه، قطع اخلاط خونی، رفع رطوبات معده ، درمان یبوست، رفع خفقان گرم، رفع ضعف قلب، بند آوردن اسهال های گرم (جزء داروهای سرد مزاج برای علاج سوءمزاج قلب و خفقان گرم قلب) - ضماد: خشک کردن رطوبتها (1) - خوردن گل بن: قطع اخلاط خونی از سینه، قابض، بند آوردن اسهال - خوردن زرود: بند آوردن خونریزی ازهرعضوی، قطع اسهال های سخت خواص روغن: قابض، محلل، بازکننده مجاری، مسهل (1) موضعی: رفع سردرد، تقویت دماغ، رفع بی خوابی، تسکین درد گوش، درد سر، درد دندان، رویانییدن گوشت بر زخمهای عمیق، خشک کردن رطوبات و چرکها، سوختگی آتش، رفع عرق خوردن: مسهل مواد لزج، بند آوردن اسهالهای صفراوی، مسکن التهاب معده، زخم روده، دل درد، دل پیچه تنقیه: درمان زخم روده ها(1)، دل درد و دل پیچه طرز تهیه روغن: 1- گلبرگهای تازه + روغن کنجد یا روغن زیتون=> در آفتاب => به محض سفید شدن گلبرگها=> فشرده => تفاله را خارج=> + گلبرگ تازه => خروج تفاله => تا هفت بار 2- برگ گل تازه + روغن کنجد یا زیتون=> جوشیدن روی آتش ملایم ( = دهن ورد مطبوخ، روغن گل پخته) گلاب(ماء الورد): مقوی قلب، مقوی دهانه معده -خوردن: رفع عوارض حادث از زکام، قطع خونریزی از سینه، خشونت صدا، ضد سرفه، خفقان گرم، درد معده و روده، دل پیچه سرد و گرم، درد کبد و طحال، علاج نزله سرد -بوییدن: سردرد های گرم، دردچشم، + قرنفل=> سردردهای سرد، تقویت دماغ، حواس، ایجاد نشاط، تقویت دل، رفع خماری، بی هوشی، خفقان جلاب (2): نبات یا شکر سفید (یک من) + گلاب (3 من) =جوشیدن با آتش ملایم=به نصف رسید، کف آن را گرفته، صاف کنند + زعفران ساییده (1درهم)= سرد بنوشند (می توان همراه با دیگر عرقیات، تخم بالنگو، فرنجمشک، ریحان، بزرقطونا یا عنبر و مشک مصرف کرد) مقوی قلب، رفع خفقان، توحش، مالیخولیا گل قند (غنچه گل ساییده شده+ گلاب+ قند سفید ساییده شده+ گلیسیرین): قابض عسل وردی (غنچه گل ساییده شده + عسل سفید+ الکل ): تنطور غرغره گل سرخ (عسل وردی +آب): قابض ضعیف سرکه گل سرخ: گل سرخ خشک نیم کوب + اسیداستیک + سرکه => 8 روز بخیسانند=> با فشار از پارچه بگذرانند => صاف شربت گل سرخ (غنچه گل + آب جوش + شکر سفید): مسهل، درمان قرحه روده ها(1) عوارض: -مضر برای نیروی جنسی -در افراد ضعیف ایجاد عطسه، زکام، ورم، آماس -تشنگی -سفید کردن مو منابع: 1- قانون ابوعلي سينا، تحفه حکيم مومن، کتب گیاه درمانی، گیاهان دارویی و فرهنگ نامهای گیاهان دارویی 2- مخزن الادويه

 

گلاب معروفترین نوع عرقیات گلاب است كه از گل سرخ گرفته می‌شود. گفته می‌شود كه حضرت محمد(ص) از عطر این گل استفاده می نمودند و به همین دلیل گل سرخ را با نام گل محمدی نیز می‌شناسند. سطح زیر كشت گل سرخ در میمند به بیش از 800 هكتار می رسد و سالانه حدود 2500تن گل از آن حاصل می‌شود. فصل برداشت گل محمدی در میمند ماه اردیبشهت است كه در این زمان میمند بسیاری از مردم نقاط دیگر برای گردش و دیدار از باغستانهای گل و صنایع عرقیات گیری به میمند می‌آیند. حدود(95%) از گلهای چیده شده از باغهای گل سرخ به مصرف تولید گلاب می رسد و بیشتر این محصولات را در كارخانه های صنعتی به مصرف رسانده می‌شود.

بطور كلی حدود 7میلیون لیتر انواع گلاب سالانه در میمند تولید می شود كه از این میزان(40%) به مصرف داخلی و(60%) به خارج ازكشور صادر می شود. امارات عربی متحده ، كویت و سایر كشورهای حاشیه خلیج فارس عمده‌ترین مقصد صادرات گلاب میمند می باشند. گلاب درانواع مختلف كه عبارتند ازگلاب دوآتشه،گلاب ممتاز،گلاب اعلا، گلاب یك‌ویك وگلابهای معمولی دوكیلویی،سه كیلویی و... تولید می‌شود. گلاب دوآتشه از عرق‌كشی دوباره گلاب معمولی حاصل می‌شود كه كیفیت عالی دارد. گلاب ازنظرخواص گرم بوده و براساس طب قدیم دارای خاصیت شفابخشی می‌باشد، گلاب برای تقویت اعصاب و قلب بسیار سودمند است. از گلاب بعنوان معطركننده،انواع شیرینی و حلوا استفاده می شود. همچنین برای خوشبو كردن مجالس وشستشوی اماكن متبركه بكار میرود بطوری كه ازگلاب ناب هرسال در موسم حج برای شستشوی خانه كعبه و ضریح مطهر امامزادگان استفاده می شود و رایحه دل انگیز عطر گل محمدی خوشبو كننده لباسها و سجاده‌ها نیز می باشد. علاوه بر گلاب كه از عصاره گل سرخ تهیه می‌شود، انواع عرقیات دیگر از جمله نسترن، بیدمشك، نعنا، كاسنی، شاتره، بهار نارنج وغیره نیز در میمند تولید می‌شود
گلاب(ROSE WATER) از تقطیر گل محمدی (ROSADAMASCENA) به دست می آید که از نظر عطر در میان سایر گل ها ممتاز است و خواص درمانی فراوانی دارد.
گل محمدی از خانواده ی گل سرخ با گل برگ هایی به رنگ صورتی است. این گل ها در خرداد ماه ظاهر می شوند و در همین ماه است که گلاب گیری انجام می پذیرد. گل محمدی رایحه ی خوشی دارد و گلاب نیز همین رایحه ی خوش را در خود تثبیت می کند.
براساس مدارک جدید، ایرانیان اولین قومی بودند که از «گل سرخ»، اسانس و گلاب را به روش تقطیر به دست آوردند و سپس این فن را به سایر نقاط دنیا انتقال دادند. «ابن سینا» دانشمند بزرگ ایرانی، تحقیقات وسیعی در مورد استخراج اسانس ها به روش تقطیر داشته است.
نام گلاب با فرهنگ سنتی و باورهای مذهبی مردم نیز درآمیخته است. گلاب خاص ایران است و جالب آن که فقط در شهر کاشان به عمل می آید.

پرورش گل محمدی با تاریخ «قمصر» عجین شده است. هر چند امروزه گلاب گیری از «قمصر» به «نیاسر» یکی از بخش های دیگر کاشان گسترش پیدا کرده، ولی گلاب قمصر در نوع خود هم چنان بی رقیب مانده است.
گلاب کاشان در پیشینه ی ادبیات ایران نیز رسوخ کرده و جایگاه ویژه ای داشته است، به طوری که شعرا برای تلطیف اشعار خود از نام گلاب با آمیزه ای از معشوق خود نام می برده اند.
گلاب با آئین های مذهبی همخوانی دیرینه ای دارد. به طور نمونه حدود یک قرن است که گلاب قمصر بر سر و روی دسته های سینه زنی ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) پاشیده می شود. هم چنین هر ساله کعبه را پس از پرده برداری با گلاب ایران شستشو می دهند.
کعبه را گفتم که این عطر دل انگیز از کجاست                          هاتفی گفتا که بی شک از گلاب قمصر است
از تقطیر مجدد گلاب، فرآورده ای به دست می آید که به آن « گلاب دو آتشه » می گویند. اگر مجداً گلاب دو آتشه را تقطیر کنند گلاب غلیظی از نظر اسانس به دست می آید که فوق العاده معطر بوده و در حقیقت گلاب ناب و خالص است.
در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شد که PH خون را به سمت قلیایی می برد.
در گذشته گلاب در طب سنتی مصارف درمانی بسیاری داشته است. به عنوان مثال دندان درد را با چکاندن چند قطره گلاب روی دندان پوسیده تسکین می بخشیدند. در طب سنتی گلاب به عنوان گرمی شناخته می شد که PH خون را به سمت قلیایی می برد.
اثرات مفید گلاب بر پوست بدن
یکی از مهم ترین کاربردهای گلاب، جهت مواظبت از پوست است. گلاب برای انواع پوست ها به خصوص پوست های خشک و حساس مناسب است. یکی از موارد استفاده ی گلاب جهت پاک کردن پوست می باشد و می توان به جای محصولات شیمیایی پاک کننده، از آن استفاده کرد.

استفاده ی دیگر آن جهت طراوت و تازگی پوست است؛ بدین گونه که پس از هر بار استحمام که منافذ پوست بازتر هستند، گلاب را به پوست صورت بمالید. در این حالت اسانس موجود درگلاب به سرعت جذب پوست می شود که با توجه به اثرات آن در افزایش جریان خون، باعث شادابی پوست می گردد. البته استفاده ی مداوم از این روش می تواند این اثرات مطلوب را ایجاد کند.
گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و هیدراته (آبدار) کردن برای پوست سر و مو مفید است.
گلاب حتی برای رفع جوش های بدن نیز موثر است. برای این کار مقداری گلاب را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آید. سپس این خمیر را مدت یک ساعت یا تمام شب ( موقع خواب ) روی جوش های خود قرار دهید .
گلاب به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و هیدراته (آبدار) کردن برای پوست سر و مو مفید است. برای این کار، با استفاده از یک قطره چکان، گلاب را روی پوست سر خود بریزید.
سایر خواص درمانی گلاب :
-
با توجه به اثرات قابض اسانس رز، گلاب برای زنانی که دچار کاهش میل جنسی هستند مناسب است. استفاده از این خاصیت در قدیم توسط رومیان بسیار متداول بوده است.
-
به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده و ضدمیکروبی، برای شست وشوی چشم مناسب است؛ البته گلابی که بدین منظور استفاده می شود، باید عاری از آلودگی ها و به اصطلاح استریل باشد. برای رفع خستگی و درد چشم نیز می توانید مقداری گلاب به پشت پلک های خود بمالید.
با توجه به گران بودن اسانس رز، متأسفانه بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی، حاوی اسانس مصنوعی رز هستند که خواص اسانس طبیعی را ندارند. همچنین اسانس های طبیعی که از گونه های متفرقه و غیراصلی رز تهیه می شوند نیز ممکن است خواص نام برده را نداشته یا به طور ضعیف دارای این خواص باشند.

-
گلاب برای بیماری های گوارشی مانند نفخ، دل به هم خوردگی و اسهال مزمن مفید است.
-
گلاب در رفع دردهای روماتیسمی نیز موثر است.
-
از بُخور آن می توان برای درمان گلودرد و بیماری های تنفسی استفاده نمود.
-
گلاب ، قلب و معده را تقویت می کند، اضطراب را از دل دور می کند.
براى معالجه اشخاص گرمازده، بهترین راه خورانیدن گلاب همراه با مقداری یخ است، به قدرى كه تولید قى نموده و صفرا را خارج نماید.
-
گلاب بهترین نوشیدنی برای کسانی است که دچار خونریزی سینه و گلو هستند.
-
گلاب ناراحتی سینه را از بین می برد و از ابتلا به بیهوشی جلوگیری می کند.
-
نوشیدن گلاب خنک، گرمی درون را از بین مى برد و بدن را تقویت مى كند.
-
بوییدن گلاب براى تقویت قلب و رفع بیهوشى و تقویت حواس باطنى مفید است.
-
نوشیدن و بوییدن «گلاب» سردرد را برطرف می کند، مخصوصا سردردى كه در اثر استنشاق هواى آلوده یا شنیدن سر و صدا باشد.

منبع : پایگاه اینترنتی گلستان گلاب

.........................

اسانس گل محمدي

براي انواع گل رز(Roses )، در فارسي غيراز نام سرخ گل یا گل محمدي یا گل چاي ، ترجمه ديگري در دست نيست ؛ البته اين نام براي تنوع گسترده گونه ها ي آ ن كافي نيست ؛ زيرا تاكنون بيش ا ز 20000 گونه گل رز تخمين زده شده است . اين گل گذشته از آن كه سردسته تيره مهمي از گياهان است ، ازنظرساختمان ، رنگ و عطر گل هايش ، كامل ترين نوع گل بوده و تاكنون هيچ يك از جنس ها ونژادهاي متنوع گياهان در تنوع وتكامل به پاي اين گل نرسيده است. دراين ميان گونه گل سرخ يا گل محمدي آن مورد بحث است كه اقسام مختلف آن براساس نژاد به 7 دسته تقسيم مي شود. 1- سرخ گل فرانسه ؛ 2- نسترن ؛ 3- گل چاي ؛ 4- سرخ گل با گلهاي متعدد؛ 5- سرخ گل مينياتور؛ 6- سرخ گل بنگال 7- سرخ گل ايران يا (Roser de perse ) دربين گونه هاي متنوع رزها و سرخ گل ها ، سرخ گل ايران يا گل محمدي كه از خانواده Rosaceus است و در منابع مختلف ودر كشورهاي غربي و انگليسي زبان به Domask Rose معروف است ، گونه منحصر به ايران مي باشد. بطور كلي در منابع مختلف وطبق نظر اكثر كارشناسان زيست گياهي ، گونه مذكور از ابتدا در ايرا ن پرورش يافته ، واز اين كشور به ديگر نقاط جهان پخش شده است. گل محمدي يا " طلاي معطر" از نظر ويژگي ها ي فيزيكي و شكل ظاهري ، اين خصوصيات را داراست : گل نيمه پرپر، صورتي رنگ و بسيار خوشبو ، شكل برگ گل ها تخم مرغي ، داراي 5 تا 7 برگچه و يك دم برگ ، شكل گياه آن بوته اي پرپشت با بلنداي نزديك به 5/1 متر، داراي خارهاي ريز بي شمار روي ساقه ها به ويژه در ساقه هاي جوان آن . در نشست مورخ 1374/9/22 خورشيدي كه با حضور رياست انجمن علوم باغباني ايرا ن و شماري از استادان دانشگاه ها ي ايران برگزار گرديد، گل سرخ محمدي با ويژگي ها ي مذكور به عنوان " گل ملي " كشور تأييد و برگزيده شد.

http://www.atrehsas.com/index.php/esans

 

باز نشر زیبا وب

..............................................................................................................................

www.zibaweb.com  سایت اطلاع رسانی عطر ایران

www.zibaweb.comصفحه اصلی