خطرات اضطراب برای بیماران قبلی چیست،علائم افسردگی چیست؟،چه خطراتی سلامت مدیران را تهدید می کند،نقش استرس کاری در بروز بیماریهای مدیران،رابطه استرس و بیماریهای قلبی و دیابت چگونه است؟،آثار آموزش شيوه‌هاي مديريت استرس بر سلامت رواني نوجوانان، مدیران مدارس ،،استرس مدیران مدارس،، ارتباط با دانش آموزان،روشهای کنترل استرس مدیران مدارس ، بیماریهای قلبی مدیران،فشار های کاری مدیران،خطرات مدیریت،سلامت روانی نوجوانان، نشانه های افسردگی، روشهای غلبه بر افسردگی،کلمات کلیدیkeywords:

 www.zibaweb.com  زیبا وب ،سایت معتبر برای ایرانیان

گرد آوری حمید رضا ترکمندی سایت زیباوب

 

*اضطراب عامل مرگ بيماران قلبي است

 *خطر استرس در محیط کاری و تاثیر آن بر بیماریهای قلبی را جدی بگیرید

پژوهشگران انگليسي : استرس در محل كار عامل عمده‌اي در ابتلا به بيماري قلبي و ديابت است.

تهیه و تلخیص : حمید رضا ترکمندی ، کارشناس ارشد مدیریت آموزشی

استرس و تنش های روحی می تواند به سکته قلبی منجر شود!

يك پژوهش تازه نشان ميدهد که استرس (Stress) و تنشهای روحی ممكن است آغازكننده ی برخی از ايست های قلبى (سکته) با دلايل ناشناس باشد.

بر اساس گزارشی از آسوشيتدپرس، يك گروه بين المللى از پژوهشگران بتازگی دريافته اند كه بازماندگان از حملات ايست قلبى با دلايل نامشخص احتمالاً در روز پيش از اين حادثه در برابر رويدادهاى بسيار استرس زا قرار گرفته اند.
ايست قلبى هنگامى رخ مى دهد كه قلب ناگهان از كار كردن باز مى ماند و در بيشتر موارد علت اين امر يك اختلال در ريتم تپش قلب به نام فيبريلاسيون بطنى (VF) است.
در VF تكانه هاى الكتريكى كنترل كننده ضربان قلب آشفته مى شوند و باعث مى شود بطن هاى قلب كه حفره هاى اصلى تلمبه كننده خون هستند، به جاى گشاد و تنگ شدن، می لرزند.
اگر VF به وسيله ی شوك الكتريكى درست نشود و قلب به حالت نخستين بازنگردد، انسان در چند دقيقه ميميرد.
به گفته ی دكتر ريچارد دى لين استاد روانپزشكى دانشگاه آريزونا يافته هاى جديد نشان مى دهد كه استرس عاطفى در به وجود آمدن اين عارضه نقش مهمى داشته باشد و ممكن است چنين افرادى داراى يك ناهنجارى ژنتيكى باشند كه آنها را به اختلال ريتم قلب حساس كند.
http://www.iranian.be/news/2005/06/000778.htm
************************************

استرس كار با بروز بيماري قلبي مرتبط است


پژوهشگران انگليسي در يك بررسي نشان دادند، استرس در محل كار عامل عمده‌اي در ابتلا به بيماري قلبي و ديابت است.
اگرچه رابطه استرس با بيماري به اثبات رسيده بود اما تحقيق “مجله پزشكي انگليس” براي نخستين بار روند بيولوژيكي استرس را در بروز اين بيماريها نشان داد.
اين تحقيق بر روي ‪ ۱۰‬هزار كارمند دولت به رابطه بين استرس و ” سندرم متابوليك” از جمله چاقي و فشار خون بالا، پي‌برد.
پژوهشگران يافته‌هاي دانشگاه لندن را شگفت انگيز خواندند.
” تاراني چاندولا ” مجري اين تحقيقات اعلام كرد ، پس از محاسبه عوامل خطرناك ديگر ، احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و ديابت در كارمنداني كه استرس كاري مزمن دارند بيش از دو برابر افرادي است كه در محيطهاي كاري بدون استرس كار مي‌كنند.
اين تحقيق شواهدي را براي معقول بودن رابطه بيولوژيكي مكانيسم استرسهاي رواني - اجتماعي زندگي روزمره با بيماري‌هاي قلبي فراهم مي‌كند.
در طول اين تحقيق كه بين سالهاي ‪ ۱۹۸۵‬تا ‪ ۱۹۹۹‬انجام شد سطح استرس‌هاي كاري چهار بار مورد اندازه‌گيري قرار گرفت.
محققان در اين تحقيق جنبه‌هاي متفاوتي از سندرم متابوليك(مجموعه‌اي از عوامل موثر در بيماري قلبي و ديابت مانند فشار خون بالا و سطح بالاي كلسترول ) طي سالهاي ‪ ۱۹۹۷ ۱۹۹۹‬مورد بررسي قرار دادند.
عوامل ديگري مانند طبقه اجتماعي، استعمال سيگار، مصرف زياد مشروبات الكلي و همچنين ورزش نكردن نيز در اين تحقيق بررسي شدند.
http://www.pezeshk.us/?p=1803
*****************************

کنترل استرس خطر وقوع سکته مغزی را تقریبا تا ۲۵درصد کاهش می دهد.کنترل استرس خطر وقوع سکته مغزی را تقریبا تا ۲۵ درصد کاهش می دهد. به گزارش شبکه bbc محققان دانشگاه کمبریج بر اساس یک مطالعه هفت ساله دریافته اند کسانی که قادرند به نحو مطلوب با مشکلات برخورد کنند کمتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند.
به گفته محققان افرادی که میتوانند به سرعت با شرایط استرس زای زندگی سازگاری پیدا کنند احتمال دچار شدن به سکته مغزی را در خود کاهش می دهند. بر این اساس می توان نتیجه گرفت ارتقاء توانایی پاسخ دهی به استرس بر سلامت عروق تاثیر می گذارد گرچه مطالعات بیشتری باید انجام شود تا این مطلب بطور قطعی مورد تایید قرار گیرد.
اما محققان معتقدند یکی از دلائل وجود این ارتباط این است که افرادی که در مواجهه با شرایط استرس زا بهتر رفتار می کنند به احتمال زیاد از شیوه زندگی مطلوب و سالم تری هم برخوردارند که در جلوگیری از سکته مغزی نقش اساسی دارد.
http://aftab.ir/news/2007/aug/14/c3c1187100609_science_education_medical_science_stress.php


**************************

تاثیر استرس در بروز سکته قلبی


استرس در بروز سکته قلبی تاثیر بسزایی دارد .

گروهی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بررسی 50 فرد مبتلا به سکته قلبی با سابقه‌ بیماری رگ های خونرسان قلب ، دریافتند ، 9 / 78 درصد آنان ، تحت فشارهای روحی روانی بوده اند .

نتایج این پژوهش که در مجله دانشکده پزشکی اصفهان منتشر شد ، همچنین نشان می دهد ، مبتلایان به سکته قلبی ، در یک ماه قبل از سکته ، فشار های روحی و روانی زیادی تحمل کرده اند .

استرس افزون بر این که یکی از عوامل مهم ایجاد بیماری‌ رگ های خونرسان قلب است ، بهبود مبتلایان به این بیماری را به تأخیر می اندازد و باعث تشدید بیماری و عوارض ناشی از آن نیز می‌شود .
http://haifenon.blogsky.com/1387/02/11/post-247/
**************************************


در دانشگاه تربيت مدرس بررسي شد:


آثار آموزش شيوه‌هاي مديريت استرس بر سلامت رواني نوجوانان


تحقيقات نشان مي‌دهد با آموزش شيوه‌هاي مديريت استرس به نوجوانان مي‌توان موجبات ارتقاي خودكارآمدي، سلامت رواني و رشد تحصيلي را در آن‌ها ايجاد كرد.

به گزارش ايسنا، سلامت رواني به عنوان يك بخش جدايي ناپذير از سلامت انسان همراه مورد توجه بوده است. هم اكنون مسائل و مشكلات رواني در نوجوانان از موضوعات مهم و روز افزودن اجتماعي محسوب مي‌شود.

هدف اين تحقيق كه با عنوان «بررسي تاثير آموزش شيوه‌هاي مديريت استرس بر سلامت روان نوجوانان شهر تهران بر مبناي مدل اعتقاد بهداشتي با رويكرد بازاريابي اجتماعي» در قالب رساله دكتري تخصصي بابك معيني، دانش آموخته رشته آموزش بهداشت ارائه شد، مقايسه يك برنامه مداخله‌يي مبتني بر بازاريابي اجتماعي با گروه مداخله‌يي تحت آموزش با برنامه روتين مهارت‌هاي زندگي و همچنين مقايسه با يك گروه شاهد بود.

در اين پژوهش تاثير آموزش شيوه‌هاي مديريت استرس بر سلامت رواني دانش آموزان پسر مقطع پيش دانشگاهي بررسي شد.

از بين مناطق مركزي شهر تهران، منطقه 6 با روش نمونه گيري تصادفي انتخاب شد و سپس با روش نمونه گيري خوشه‌يي، گروه‌هاي مورد مطالعه تعيين شدند.www.zibaweb.com

برنامه آموزشي براساس سه روش آموزش حل مساله، مديريت زمان و آرام‌سازي عضلاني با به كارگيري روشهاي مختلف آموزش بهداشت اجرا شد.

نتايج تحليل داده‌ها نشانگر وجود تفاوت‌هاي آماري معني داري در گروه تحت آموزش و گروه‌هاي ديگر بود و كاهش معني دار استرس رواني و همچنين ارتقاي خودكار آمدي و عملكرد تهليلي در دانش آموزان مورد مطالعه، سه ماه پس از آموزش و پيشگيري مشاهده شد.

نتايج به دست آمده نشان مي‌دهد كه كاربرد مدل اعتقاد بهداشتي با رويكرد بازاريابي اجتماعي داراي اثر بخشي قابل توجهي بر روي كاهش استرس و ارتقاء سلامت رواني و تغيير در باورهاي نوجوانان در رابطه با اختلالات رواني مي‌باشد.

به عقيده محقق، اين مطالعه كه در سال 86 به راهنمايي دكتر فروغ شفيعي انجام شده مي‌تواند سرآغاز پژوهش‌هاي بيشتر در اين زمينه باشد
http://www.salamatnews.com/viewNews.aspx?ID=12964&cat=8
0000000000000000000000

رابطه استرس با افسردگي


پزشكان معتقدند استرس يكي از عمده‌ترين دلايل افسردگي است.

هر چند دلايل متعددي در ايجاد افسردگي نقش دارند و گاهي شماري از آنها توسط خود شخص نيز قابل توضيح نيست،اما پزشكان معتقدند استرس يكي از عمده‌ترين دلايل افسردگي است.

به گفته آنها، برخي افراد در مقابل استرس در مقايسه با سايرين آسيب‌پذير‌ترند و همين امر زمينه بروز افسردگي در آنها را افزايش مي دهد.

متخصصان مي‌گويند، افراد مي‌توانند با خواب كافي و خوراك سالم، تحرك بدني و پرهيز از استعمال مواد محرك و مخدر، استرس را كنترل كنند و به دنبال آن ريسك ابتلا به افسردگي را كاهش دهند.

از سوي ديگر، امروزه روش‌هاي مديريت ذهن و آرام سازي روح و جسم نظير ماساژ و يوگا به شدت مورد توجه قرار گرفته كه اثرات مثبت آن در كاهش استرس به اثبات رسيده است
همشهری آنلاین
http://www.salamatnews.com/viewNews.aspx?ID=12934&cat=8
0000000000000000000000000000000

دردهایی که خبر از افسردگی می دهد
اغلب افراد اطلاعاتی درباره علائم احساسی بیماری افسردگی دارند،اما عوامل این بیماری شایع تنها به این موارد محدود نشده است و عوارض جسمی را نیز شامل می شود که کمتر مورد توجه قرار می گیرد.


به گزارش گروه ترجمه سامانه خبری سلامت نیوز، از جمله این عوامل سردرد، کمردرد، اختلالات گوارشی و اختلال در خواب است که به بررسی آنها می پردازیم.
سردردها: سردردها در بین افراد مبتلا به افسردگی بسیار رایج است. اگر فرد اخیرا مبتلا به سردرد میگرنی شده باشد ،با بروز افسردگی شدید تر هم می شود.
کمر درد: اگر فرد قبلا مبتلا به کمر درد بوده است ، این اختلال روحی مزید بر علت شده و درد را شدیدتر می کند.
درد مفاصل و ماهیچه ها: به طور کلی افسردگی باعث می شود که دردهای مزمنی نظیر درد مفاصل بدتر شود.
درد قفسه سینه: به طور واضح باید گفت که در صورت احساس چنین دردی بدون هیچ تاملی باید به پزشک مراجعه کرد و مورد آزمایش قرار گرفت. زیرا ممکن است علامت یک بیماری جدی قلبی باشد. ولی به طور کلی در هنگام افسردگی نیز این درد احساس میشود.www.zibaweb.com
اختلالات گوارشی: از جمله علائم گوارشی ناشی از افسردگی عبارتند از احساس تهوع و استفراغ . همچنین فرد ممکن است دچار اسهال شود یا به طور مزمنی مبتلا به یبوست گردد.
احساس خستگی و فرسودگی: مهم نیست که فرد چه مقدار خوابیده است، ولی با این حال احساس خستگی خواهد کرد. به طوری که خارج شدن از رختخواب برای فرد بسیار سخت و حتی غیر ممکن میشود .
اختلالات خواب: در وضعیت افسردگی اغلب افراد دچار کم خوابی می شوند. در این حالت فرد خیلی زود از خواب بیدار میشود یا خیلی دیر به خواب می رود. در نوع دیگر ، فرد بیش از اندازه نورمال و طبیعی به خواب می رود.
تغییر وزن و اشتها: بعضی از افراد مبتلا به افسردگی اشتهای خود را ازدست می دهند و دچار کاهش وزن می شوند. بعضی دیگر افراد به نوع خاصی از غذاها مثل کربو هیدرات ها علاقه مند شده و در این حالت مبتلا به چاقی می گردند.
احساس سرگیجه و منگی: این مورد نیز از دیگر علائم و نشانه های افسردگی می باشد.
خیلی از افراد مبتلا به افسردگی به موقع درمان نمی شوند. چون اغلب پزشکان د رتشخیص علت اصلی این اختلالات دچار گمراهی می شوند. همان طور که گفته شد ، این علائم و تغییرات فقط در سر اتفاق نمی افتد ، بلکه کلیه نقاط بدن را تحت تاثیر قرار می دهد مثل دستگاه گوارش. به نظر می رسد که افسردگی به دلیل عدم تعادل در بعضی از مواد شیمیایی خاص مغز اتفاق می افتد. بعضی از این مواد شیمیایی نقش موثری در چگونگی احساس درد دارند.بنابر این محققان معتقدند که نوع درد ی که بیمار افسرده تجربه می کند با سایر افراد فرق می کند.
درمان علائم فیزیکی: در بعضی از موارد روان درمانی و دارو به صورت ترکیبی برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد که د رمجموع باعث رفع علائم نیز میشود. اما بهتر است کلیه علائم فیزیکی که فرد احساس می کند را به پزشک اطلاع دهد . نباید فکر کرد که خود به خود برطرف می شود، شاید به مداوای فوق العاده ای نیاز باشد. مثلا اگر فرد مبتلا به بی خوابی شده ، پزشک داروی ضد اضطراب تجویز خواهد کرد که باعث می شود فرد احساس آرامش بیشتری داشته باشد و راحت تر به خواب رود. بعضی از داروهای ضد افسردگی نظیر سیمبالتا (cymbalta) و افکسور(effexor)باعث رفع درد های مزمن نیز می شوند. همچنین بعضی از روش های روان درمانی وجود دارد که به فرد کمک می کند تا بهتر بر درد غلبه کند.

گروه ترجمه سلامت نیوز- مترجم: فاطمه زرمهر
http://www.salamatnews.com/viewNews.aspx?ID=12337&cat=8
0000000000000000000000000
اضطراب عامل مرگ بيماران قلبي است
پژوهشگران آمريكايي دريافتند اضطراب طولاني مدت براي مبتلايان به بيماريهاي قلبي كشنده‌است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پايگاه خبري نيوكرالا، در اين پژوهش محققان دانشكده پزشكي هاروارد با بررسي 516 بيمار قلبي دريافتند، اضطراب شديد و طولاني مدت احتمال بروز حمله قلبي ناشي از آن را افزايش مي دهد.
بنا به اين گزارش، اين پژوهش نشان مي دهد اين احتمال در بيماران قلبي تقريباً ‌2 برابر افزايش مي‌يابد.
همچنين در اين پژوهش آمده است: مدت زماني كه پزشك و خانواده بيمار با وي هستند مهمترين عامل در جلوگيري از اضطراب اين بيمار است و به عبارتي ديگر هرچه بيمار با خانواده و پزشك تعامل بيشتري داشته باشد وضعيت سلامتي وي بهتر مي شود و اضطراب كمتري خواهد داشت.
بر اساس اين گزارش، محققان اين پژوهش به مدت زمان اضطراب بيمار تأكيد زياد دارند و اعلام کردند رابطه مستقيمي بين زمان اضطراب و بروز سكته در فرد مشاهده مي شود.
http://www.salamatnews.com

******************************


مطلب مرتبط: مشکل استرس معلمان

بهداشت روانی مدیران مدارس

www.zibaweb.com

سایرمطالب مرتبط با آموزش و پرورش ،معلمین،مشاوران، کلاس درس ، روش های تدریس و مدیریت

_صفحه اصلی سایت زیبا وبwww.zibaweb.com  

.