موبايل چه مشکلاتي براي کودکان ايجاد مي کند ؟ ضررهاي موبايل چيست،موبايل چه خطراتي دارد،روشهاي پيشگيري از آوردن موبايل به مدرسه توسط دانش آموزان،راههاي برخورد با مشکل موبايل در مدرسه،شيوه هاي مقابله با موبايل در آموزشگاه،چگونه از مشکلات موبايل در مدرسه بکاهيم،چرا تلفن همراه در کلاس مشکل ايجاد مي کند؟،خطرات بلوتوث هاي غير اخلاقي براي دانش آموزان،پيامک هاي غير اخلاقي چه ضرري براي نوجوان دارد،مشکل فيلمبرداري و عکس در کلاس،مشکلات معلمان در رابطه با موبايل دانش آموزان،از چه روشهايي براي ممنوعيت استفاده از موبايل در کلاس و مدرسه جلوگيري کنيم،وظايف مدير و مشاور و مربي پرورشي در برخورد با همراه داشتن موبايل در مدرسه چيست،آيا همراه داشتن موبايل در مدرسه ممنوع است،خاموش کردن موبايل در کلاس درس،موبايل چه مشکلاتي براي افراد به وجود مي آورد،رابطه تقلب درسي و موبايل در مدارس،چه عواملي در کلاس موجب حواس پرتي دانش آموزان مي شود ؟،خطرات موبايل براي مادران باردار و جنين،موبايل ،تلفن همراه ،مدارس،دانش آموزان،ممنوعيت،مشکلات،ضررها،مديران،معلمان،بلوتوث،پيامک،،اضطراب موبايل،استرس موبايل،خطرات تلفن همراه براي کودکان ،کلمات کليديkeywords
 

 www.zibaweb.com  زیبا وب ،سایت مفید برای پژوهشگران ایرانی

موبایل از سنگ دستشویی هم کثیف تر است!
ممنوعيت استفاده از موبايل در مدارس و کلاس هاي درس و وظايف مدير و معلمان در برخورد با اين مشکل ،
يکي از مشکلات عمده همراه داشتن موبايل حواس پرتي دانش آموز و عدم توجه به کلاس و معلم است


حميد رضا ترکمندي ، کارشناس ارشد مديريت


             بر همه واضح است که موبايل يا تلفن همراه يک وسيله سودمند براي ارتباطات مطلوب محسوب مي شود و هم مي توان از آن استفاده درست داشت هم نادرست به حدي که به اندازه سلاح هاي گرم مي تواند در سطح کلاس و مدرسه خطرناک باشد ،به زودي پيشرفتهاي عجيب و غريب دستگاههاي موبايل باعث تعجب همگان خواهد شد ، موبايل هايي که بوي بد دهان را به صاحبش هشدار خواهد داد ، يا دستگاههايي که تغييرات مشکل ساز ضربان قلب و حالات اورژانسي را به صاحب موبايل و يا شرکت هاي بيمه و مراکز اورژانس اطلاع خواهد داد، استفاده از دفترچه تلفن ، حافظه بالا براي ذخيره فايل هاي فشرده صوتي و تصويري ، ضبط صدا،فيلمبرداري ، عکس برداري و قابليت هاي گوناگون براي والدين در کشورهاي پيشرفته جهت ردگيري و کنترل فرزندان و نظارت از راه دور و غيره هر شخص را به فکر استفاده از آن مي اندازد اما چه نوع استفاده اي ، با چه محتوياتي و چه احتمالاتي براي ناهنجاري و انحراف ؟ در اين راستا مطالب متنوع و پيشنهادات مفيد به همراه برخي مستندات ارائه مي شود ، اميد است مورد توجه مديران ، معلمان ، مربيان پرورشي و والدين قرار گيرد ، به هر حال ، به همراه داشتن موبايل در کلاس درس و مدرسه داراي ضررهايي بيشتر از فوايد آن است و حداقل در شرايط فعلي که فرهنگ سازي لازم انجام نشده است ، براي مدارس و والدين به يک بحران تبديل شده است علي الخصوص وجود بلوتوث ها و پيامک ها و تراک هاي غير اخلاقي و يا فيلمبرداري و گرفتن عکس از ساير دانش اموزان و انتشار آن در اينترنت يا از طريق سي دي و بلوتوث ، سوء استفاده هاي احتمالي ديگران از آنها ، مشکلات زيادي را به وجود آورده است .
              بايد گفت ؛ در برخي مدارس ممکن است در اين رابطه مشکلي وجود نداشته و يا در برخي شهر ها فرهنگ سازي لازم صورت گرفته باشد و به همراه داشتن آن امري عادي تلقي شود ، مطالب زير به صورت کلي ارائه شده است و ممکن است به زودي با رواج ام ام اس مجددا" مشکلات جديدي براي خانواده ها و دانش آموزان و مدارس به وجود آيد ... و البته واضح است که نمي توان يک نسخه کامل و بدون نقص را براي تمام مدارس پيچيد و برخي مديران با همکاري کليه معلمان اقدامات جالبي براي برخورد مناسب با اين مسئله اتخاذ کرده اند . اهميت قضيه به حدي است که در خيلي از کشورها ي توسعه يافته به درخواست مديران و معلمان خارجي استفاده از موبايل در مدرسه ممنوع شده است و تلاش براي غلبه بر اين مشکل مختص کشورمان نيست .
            شيوه هاي تقلب پيشرفته در مدارس خارجي توسط موبايل و اخلال در امر ارزشيابي ، مديران را به فکر چاره انداخته است و برخي هم در داخل و خارج کشور ادعا مي کنند سيستم مختل کردن ارتباطات موبايل را طراحي کرده و در مدارس ، جلسات ، محيط هاي حساس ، نظامي و غيره تا شعاع 25 متر کارايي دارد ولي مشکل اصلي مدارس ايران روشن بودن موبايل و صحبت کردن نيست بلکه محتويات آن ، اس ام اس ، تراک هاي مختلف ، فايل هاي متنوع که همگي باعث مشغوليات ذهني دانش آموز و بي اثر کردن فرابند ياد دهي و يادگيري خواهد شد و حتي درگيريهاي زيادي براي مديران ، معلمان و والدين به وجود آورده است که باعث فرسودگي و تهي شدن انرژي آنان خواهد شد . برخي مطالب مفيد را ببينيد:
 

اقدام هيات دولت در کشور ژاپن براي جلوگيري از استفاده موبايل در مدارس
         به گزارش خبر گزاريAFP از والدين و مدارس ژاپني خواسته شده تا از کاربرد موبايل براي کودکان جلوگيري نمايند.اين تصميم در روز دوشنبه توسط هيات دولت ژاپن گرفته شده است.آقاي وزير Yasuo Fukuda همچنين اعلام نمود کاربرد موبايل همچنين بروي اخلاقيات کودکان نيز تاثير سو دارد. ايشان اعلام نموده همه ما بايد تلاش کنيم که حتي دانش آموزان دبيرستاني نيز در موقع لزوم از موبايل استفاده کنند.دولت در آينده برنامه جلوگيري خود را ارائه خواهد نمود. يکي از خطرات روز افزون کشور ما زباله هاي کامپيوتري و کيت هاي الکتريکي و موبايل هاي اسقاطي است.متاسفانه اين مقوله کمتر مورد توجه قرار دارد.http://taheriabkenar.persianblog.ir

قانون ممنوعیت استفاده از موبایل در مدارس هند

www.zibaweb.com
يک مقام پليس هند اعلام کرد که نيروهاي پليس براي نظارت بر استفاده دانش آموزان از تلفن همراه و جلوگيري از کاربرد غيراخلاقي موبايل در مدارس اين کشور آماده بکار شده اند.
به گزارش گروه ترجمه "موبنا" به نقل از پايگاه اينترنتي "سايفي" ، "کاران سينها" افزود : با تصويب قانون ممنوعيت استفاده از تلفن همراه در مدارس توسط دولت،12 تيم پليس براي اجراي اين طرح تجهيز و آماده شده اند.
وي گفت : پليس در مورد دستگيري دانش آموزاني که از دوربين هاي تلفن همراه استفاده غير مجاز مي کنند ،هشدار داده است.
سينها ادامه داد: دولت، قانون ممنوعيت استفاده از تلفن همراه را بدون محدوديت سني براي دانش آموزان به تصويب رسانده است .
با وجود تصويب اين قانون برخي از دانش آموزان فيلم هاي مستهجن را توسط رايانه دانلود کرده و از طريق تلفن همراه در مدارس پخش مي کنند.
به منظور جلوگيري از اشاعه اين فيلم ها و اعمال غير اخلاقي ديگر در محيط هاي آموزشي، پليس هند يک اقدام ضربتي را براي کنترل دانش آموزان آغاز کرده است.
تا کنون يکهزار و 673 مورد فيلم هاي غير اخلاقي از دانش آمزان ضبط شده است.
http://www.njavan.ir/

خبرهايي در اين رابطه (بدون جهت گيري صرفا" جهت اطلاع آورده شده است)

انگلستان :
مدير يک دبيرستان در انگلستان يکي از مشکلات اصلي استفاده از موبايل در مدارس را تقلب و ارسال عکس برگه هاي امتحاني براي بيرون از جلسه و دريافت پاسخ توسط عکس جوابيه اعلام کرد ! http://aftab.ir/
ممنوعيت استفاده از تلفن همراه در مدارس ايران
دبيركل شوراي عالي آموزش و پرورش گفت: "دانش‌آموزان نبايد در مدرسه از تلفن همراه استفاده كنند و در صورت همراه داشتن بايد به مدير مدرسه تحويل دهند."

بهرام محمديان در گفت‌وگو با فارس افزود: در آئين‌نامه اجرايي مدارس نيز آمده است، استفاده از هر وسيله‌اي كه باعث اختلال در امر آموزش شود در مدارس ممنوع است. وي اضافه كرد: استفاده از اسباب بازي‌هاي خاص، قلم و كاغذ و وسايل فانتزي از جمله وسايلي است كه همراه داشتن آن توسط دانش‌آموزان در مدارس ممنوع است.

محمديان اظهار داشت: استفاده از MP3 و MP4 در مدارس در صورتي كه براي استفاده آموزشي باشد، مانعي ندارد كه اين موضوع به تشخيص معلم و مدير مدرسه بستگي دارد.

وي ادامه داد، آئين‌نامه جديد اجرايي مدارس هم اكنون در كميسيون اساسنامه و مقررات شوراي عالي آموزش و پرورش در دست بررسي است. http://www.winbeta.net/
******************


موبایل اگر زنگ بخورد توقيف مي‌شود


           تلفن‌هاي همراه دوربين دار براي ما مشكل ايجاد كرده و به عقيده من دانش آموزان در مدرسه نيازي به تلفن همراه ندارند. اين را آقاي دونويش مدير دبيرستان مونتو مي‌گويد كه از دست دانش آموزانش عصباني است.
او به تازگي با 11 دانش آموز به اتهام ضبط تصاوير غير اخلاقي برخورد كرده است. اكنون دبيرستان او به به فهرست دبيرستانهايي كه استفاده از تلفن‌همراه را در در سر كلاس درس ممنوع كرده‌اند اضافه شده است.
استفاده از تلفن همراه در ايالات متحده نه بر اساس قوانين ايالتي بلكه براساس توافق ميان والدين و مديران مدرسه صورت مي‌گيرد. به طور مثال پس از آنكه استفاده از تلفن همراه در مدرسه مونتو ممنوع شد دانش‌آموزان تنها مجازند كه در بيرون فضاي دبيرستان از تلفن همراه استفاده كنند. اين در حالي كه والدين دانش‌آموزان مي‌خواهند كه حتما بچه هايشان از تلفن همراه استفاده كنند تا از حال و روز آنها با خبر باشند.

آيپاد، تلفن همراه و وسايل ديجيتالي ممنوع است
در مدرسه‌ مانتين ويو، مسوولان تصميم گرفتند آوردن هرگونه ابزارهاي ديجيتالي را پس از كشف تقلب دانش‌آموزاني كه فرمولهاي پايه‌يي را براي ذخيره‌سازي روي دستگاههايشان دانلود مي‌كردند، ممنوع سازند.

شانا كمپ، سخنگوي مشاوران مدارس راهنمايي گفت: ما در مدارس خودمان با چنين مواردي كمتر برخورد مي‌كنيم اما محدود كردن ابزارهاي ديجيتال در مدارس نيز غيرعادي و عجيب است. متاسفانه اين ممنوعيت در حال تبديل شدن به يك روند ملي است و ما اميدواريم هر بخش براي برخورد با اين ابزارها، سياستهاي داخلي خودش را داشته باشد كه مطمئناً به كاهش مشكلات كمك خواهد كرد.

به گفته‌ كمپ، استفاده از دستگاهها براي تقلب، يك پديده‌ي كاملاً جديد است و ممكن است براي مديران و معلماني كه از نسلهاي گذشته مي‌آيند، برخورد با اين موضوع كه تكنولوژي چه كمكهاي مفيدي مي‌تواند به افراد بكند، كمي سخت باشد. www.zibaweb.com

جونيور دامير، دانش‌آموز ارشد مدرسه‌ مانتين ويو نيز مي‌گويد: دانش‌آموزان از آي‌پادهاي همخوان با دستگاههاي ضبط صوت استفاده مي‌كنند و پاسخ تستها را قبلاً ذخيره مي‌كنند. بعضي ديگر هم نوشته‌هاي مهم را روي پخش‌كننده‌هاي موسيقي ذخيره مي‌كنند و آنها را در فايلهاي متن شعر يا lyric مخفي مي‌كنند. در نتيجه يك فايل صوتي مربوط به موسيقي راك آمريكايي، مي‌تواند پاسخي مربوط به سوالهاي درس تاريخ در مورد راههاي كسب درآمد كنگره‌ آمريكا را داشته باشد!

هنري جونز، معلم يكي از مدارس سنت‌گابريل كاليفرنيا نيز در طول كلاس خود، آي‌پاد دانش‌آموزي را كه پاسخ تمامي تستها، نكات كليدي امتحانات و مفاهيم را در آلبوم موسيقي جوانان خود ذخيره كرده بود، توقيف كرد! مدارس سياتل و واشنگتن نيز استفاده از اين دستگاهها را ممنوع كرده‌اند. البته اين اقدامات تنها به آمريكا و انگليس ختم نمي‌شود. كالج سنت‌ماري در اونتاريوي كانادا نيز استفاده از تلفنهاي همراه و دستگاههاي پخش ديجيتال را ممنوع كرده است. اين در حالي است كه حتي در دانشگاه تاسماني، همه‌ دايره المعارفهاي الكترونيك، آي‌پادها و پخش‌كننده‌هاي موسيقي ممنوع هستند.

راه حلي براي معضل تقلب با تكنولوژي
يک موسسه آموزشي در امريکا دستورالعملي را به مدارس فرستاده که شامل چند راه حل سنتي اما تقريباً کارساز است.
1- از يک امتحان، نسخه هاي مختلفي سوال طرح کنيد. ترتيب سوالات و گزينه ها را به هم بريزيد. به راحتي نمي شود شباهتي در اين امتحانات يافت،
2- براي هر دانش آموز، يک ميز مشخص در نظر بگيريد، دوستان نزديک را از هم جدا کنيد و سعي کنيد وجود تلفن همراه در جيب دانش آموزان خاص را حدس بزنيد،
3- اگر لازم بود، شخصي اضافي را نيز براي نظارت بر امتحان انتخاب کنيد، دانش آموزاني که لباس مخصوص بيسبال مي پوشند را هم از امتحانات محروم کنيد، به هيچ کس نيز اجازه ندهيد در هنگام امتحان از عينک آفتابي استفاده کند، (گفته مي شود جاسازي دستگاه هاي الکترونيکي در لباس هاي بيسبال، بسيار راحت و عملي است و جيب هاي متعدد اين لباس باعث مي شود به بهانه پوشيدن لباس بيسبال، دانش آموزان موبايل ها وMP3Playerهاي خود را در آن مخفي کنند.

قوانين شل و سفت كن
بسياري از مدارس استراليا قوانين سفت و سختي را براي استفاده از تلفن‌همراه در مدرسه وضع كرده‌اند. مدرسه ويكتوريا همراه آوردن تلفن‌همراه را به داخل كلاس ممنوع اعلام كرده است. اگر معلم در سر كلاس متوجه زنگ تلفن همراه يا صداي دريافت پيامك شود بلافاصله تلفن همراه را توقيف مي‌كند. ساير مدارس استراليا نيز قوانين مشابهي وضع كرده‌اند به طور مثال مدرسه آبردين شعاري را به اين مضمون كه "اگر زنگ بخورد معلم صاحب مي‌شود" در همه كلاسها نصب كرده است تا بدين وسيله استفاده از تلفن‌همراه را در سر كلاسها ممنوع كند.

مارتين ديكسون از سخنگوي مخالفان وزير آموزش و پروش استراليا مي‌گويد كه دولت بايد براي همه مدارس قانون يكساني وضع كند. اما سخنگوي وزير آموزش و پرورش بران نرس مي‌گويد كه مدارس معمولا با مشورت با معلمين و اوليا قوانين تلفن‌همراه را وضع مي‌كنند و هر مدرسه شرايط خاص خود را دارد.

دبيرستان مري ماك به تازگي قوانين سفت و سخت قديمي را كمي نرم تر كرده است. پيش از اين دانش‌آموزان تنها مي‌توانستند 5 دقيقه هنگام نهار تلفن‌هاي همراه خود را روشن كنند اما اكنون اجازه دارند در سراسر موقعي كه مشغول نهار خوردن هستند از تلفن همراه استفاده كنند. مرج چيفري مدير دبيرستان مري ماك مي‌گويد:بايد تعادلي را ميان زمان آموزش و فراغت دانش‌‌آموزان ايجاد كرد، ضمن آنكه والدين انتظار دارند تا به بچه‌هايشان اجازه دهيم از تلفن‌همراه استفاده كنند. البته بدين طريق دانش‌آموزان آزادي عمل بيشتري دارند و ديگر مي‌دانند كه در ورود به كلاس بايد تلفن‌هاي همراه خود را خاموش كنند. در صورتي كه دانش آموزي در سر كلاس با تلفن‌همراه صحبت كند و يا پيامك ردوبدل كند تلفن همراه ظبط مي‌شود و به والدين دانش‌آموز داده مي‌شود.

هرجا يك جور، هر كس به طريقي
قوانين مربوط به استفاده از تلفن همراه هر جا به يك صورت است. وزارت آموزش قطر استفاده از تلفن‌هاي همراه دوربين‌دار توسط دانش آموزان و دانشجويان اين كشور را ممنوع اعلام كرده است. دانش‌آموزان و دانشجويان در صورتي مجاز به استفاده از تلفن‌هاي همراه هستند كه در خارج از ساعات درسي از آن استفاده كنند. در اطلاعيه وزارت آموزش قطر آمده است: قانون ممنوعيت استفاده از تلفن‌هاي همراه دوربين‌دار براي جلوگيري از گرفتن عكس از دانش آموزان و دانشجويان، و احتمال سوءاستفاده از اين عكس‌ها است. در صورت سرپيچي افراد از اين قانون، متخلفين به مجازات زندان تا يك سال، و جريمه پنج هزار ريال قطري محكوم خواهند شد.

برخى از مدارس انگليسى درقانونى كه هفته گذشته به تصويب رسانند آوردن تلفن هاى همراه به مدارس را نيز ممنوع اعلام كردند. مديرمدرسه مونت گومرى مى گويد: « موبايل هاى دوبين دار وسيله اى براى ثبت صحنه هاى زياد وبه ياد ماندنى هستند. اما ظاهراً بچه ها كاربرد ديگرى براى آن پيدا كرده اند: تقلب هنگام امتحان.

اما بسياري از دانش آموزان اين گونه تصميمات امنيتى خوشنود نيستند، پاول كندل دانش آموز دبيرستان مگنوليا مى گويد: « من بدون موبايلم احساس گمشدگى مى كنم. همه شماره تلفن هاى من درگوشى ام هستند. من هيچ وقت حتى به ذهنم هم نرسيده كه مى شود با موبايل تقلب كرد. درمدرسه هم كسى را نديده ام كه با موبايل تقلب كند. براى تقلب كردن شيوه هاى قديمى ساده ترى وجود دارد. به نظرم اين تصميم واقعاً احمقانه است.»

بيشتر مدارس منعي براي استفاده دانش آموزان در زنگ تفريح يا در حياط مدرسه وضع نكرده اند. بدين ترتيب دانش آموز بايد از لحظه‌اي كه وارد كلاس درس مي‌شود تلفن همراه خود را خاموش كند. آنچه مشخص است در هيچ يك از كشورهاي جهان قانون يكساني براي برخورد با دانش آموزاني كه از تلفن‌همراه استفاده مي‌كنند وجود ندارد. هر مدرسه بنا بر موقعيت خويش با دانش آموزان برخورد مي‌كند.
نسخه چاپي نشريه سپيده دانايي شماره 5 مهرماه 86
http://daily.ghajar.ir//
*********************


چرا مضرات موبايل گفته نمي شود؟www.zibaweb.com


متن زير مصاحبه اي است با آقاي علي جاسب، مخترع پارچه ي ضد نفوذ امواج الکترومغناطيسي موبايل در آلمان، که در حال حاضر در ايران مي باشد.

خطرات امواج موبايل براي همه يکسان است يا در گروه‌هاي سني مختلف، زيان‌هاي متفاوتي دارد؟
يکي از بدترين چيزها براي جنيني که در شکم مادر است، امواج الکترومغناطيسي موبايل است. بدن جنين هنوز بافت خوب و کاملي را به خود نگرفته و بسيار حساس است. امواج موبايل منجر به کاهش عکس‌العمل مولکولي در بدن جنين مي‌شود.
اين مسأله باعث ضعيف شدن سيستم‌هاي مختلف بدن مي‌شود که شايد هنگامي که فرزند به دنيا آمد در آن ديده نشود، ولي پس از سال‌ها بيماري‌هاي مختلفي خود را نشان دهند. در کشورهاي سوئيس و اتريش به خانواده‌ها بسيار تأکيد شده که بچه‌هاي زير 16سال اصلاً با موبايل صحبت نکنند.
چرا؟
شما اگر يک سلول را در نظر بگيريد، ديواره‌اي آن را احاطه کرده است. سلول‌هاي مغز بچه‌ها هنوز شکل و ساختار محکمي به خود نگرفته‌اند. در واقع تکامل يافته نيستند و ديواره محکمي ندارند. به همين دليل ميزان بيشتري از تشعشعات را از خود عبور مي‌دهند که باعث اختلالات عصبي در آن‌ها مي‌شود و مسائلي مانند چشم درد و کم‌ اشتهايي در آنها ديده مي‌شود.
در کل حدود 58 درصد امواج موبايل‌ها براي کودکان و نوجوانان بيشتر مضر است. علاوه بر آن در برخي کشورهاي اروپايي استفاده از موبايل‌ را در فضاهايي که افراد زيادي تجمع کرده‌اند، مانند اتوبوس، صحيح نمي‌دانند، زيرا امواج موبايل تنها به شخص استفاده کننده آسيب نمي‌رساند، بلکه نسبت به ميزان فرکانسش افراد را تحت الشعاع قرار مي‌دهد.
سئوال من اين است كه با اين همه مضرات چرا تا کنون اطلاع‌رساني خوبي در مورد زيان‌هاي موبايل‌ها نشده است؟
اين قضيه درست مثل جريان سيگار است. وقتي که کمپاني فيليپ موريس ميلياردها دلار درآمد از فروش سيگار داشت، اجازه نمي‌داد دانشمندان در اين مورد نظر بدهند. حتي اگر به خاطر داشته باشيد در سال 1960 ماجرايي براي يک پروفسور که روي سيگار تحقيق مي‌کرد رخ داد و او را کشتند.
الان فروش موبايل‌ها در دنيا از پُر درآمدترين کارهاست و حتي بسياري از مراکز آن‌ها دولتي هستند و کسي دوست ندارد از ميزان سودش کاسته شود. پس با وجود آگاهي از مضرات آن، هيچ اطلاع‌رساني نمي‌کنند. آن‌ها ميلياردها دلار براي راه‌اندازي آنتن‌هاي BTS خرج کرده‌اند و مي‌خواهند سودش را ببرند. اگر بخواهند سيستم‌هايشان را تغيير دهند، بايد تريليون‌ها دلار هزينه کنند. پس راه پر سود براي آن‌ها عدم اطلاع مردم از زيان‌هاي موبايل است.
يادم هست ما استادي در دانشگاه داشتيم که مي‌گفت: نگران ازدياد جمعيت جهاني نباشيد، انسان‌ها خودشان آنقدر چيزهاي مضر مانند سيگار، موبايل و ... مي‌سازند که خود با دست خود مي‌ميرند.
گفته مي‌شود كه در ايران اگر در روي خانه‌اي آنتن‌هاي BTS را نسب کنند به آن‌ها ماهيانه پول مي‌دهند؟! اين پول‌ها هيچ گاه جاي آن زيان‌ها را نمي‌گيرد و بايد تاكيد كنم خانه‌هابايد حداقل 50 تا 60 متر از BTSها دور باشند تا امواج به آنها كمتر ضرر بزند.
مي‌دانيد كه بعد از تذکرات بسيار دانشمندان در دنيا در اين مورد، در سازمان ملل بخشي به نام ICNRIP تأسيس شد که کارش فقط تحقيقات و کنترل ميزان امواج الکترومغناطيسي مضر براي انسان و طبيعت است.
چرا کشورهاي اروپايي نسبت به موضوع حساس‌ترند؟
در کشورهاي اتريش، آلمان و سوييس تاکنون دانشمندان مقالات بسياري را ارائه داده‌اند و از دولت خواسته‌اند که به گونه‌اي قانون‌گذاري کند که کمترين ميزان زيان به افراد برسد.
چندي پيش از دولت‌هايشان خواستند که از نصب آنتن‌هاي BTS در نزديکي مهد کودک‌ها، بيمارستان‌ها يا مکان‌هاي تفريحي که بيشتر کودکان در آن‌ها رفت و آمد دارند جلوگيري کنند. در نروژ هم آزمايش جالبي انجام شد که نشان داد استفاده از موبايل براي بچه‌ها باعث خستگي، کم خوابي و کم اشتهايي مي‌شود.
موبايل تنها در زمان استفاده و صحبت کردن با آن ضرر دارد؟
خير. حمل کردنش هم ضرر دارد. حتي اگر 30 سانتي متر هم از شما فاصله داشته باشد، امواج الکترومغناطيس حدود 400 هزار Pw/M2 در هر لحظه با بدن اصابت مي‌کند.
وقتي که شما با موبايلتان حرکت مي‌کنيد، جاهايي که آنتن‌ها آنها را کمتر پوشش مي‌دهند، گوشي شما سعي بيشتري براي به دست آوردن آنتن مي‌کند، در واقع سيگنال‌هاي بيشتر و قوي‌تري از خود ساطع مي‌کند که اين موضوع بسيار خطرناک است.
حتي به افرادي که مشکل قلبي دارند سفارش مي‌شود که موبايل را دور از خود نگه دارند، در صورتي که بعضي‌ها آن را در جيب بغلشان مي‌گذارند.
خانم‌هاي باردار بايد حداقل 2 متر از موبايل دورتر باشند. يکي از نکات جالب اين است که زماني که شما با موبايلتان عکس بفرستيد يا همانMMS، هزار برابر خطرش بيشتر است. اين موضوع را يک دانشگاه اتريشي اثبات کرده است.
يعني جاهايي که پوشش آنتن‌ها کمتر مي‌شود، امواج خطرناک تري از موبايل ساطع مي‌شود؟
بله. جاهايي که پوشش کم است، امواج گوشي بيشتر مي‌شود و در جاهايي مانند نزديک آنتن‌هاي BTS هم که پوشش خوب است، امواج ساطع شده از طرف آنتن‌ها براي بدن بسيار خطرناک است.
در موقع صحبت کردن با موبايل چطور؟
از هر زمان ديگري براي بدن خطرناک ‌تر است. فرض کنيد در اتوبان در حال رانندگي هستيد. اين امواج همواره در حال کم و زياد شدن هستند که باعث افزايش ميزان برخورد امواج و شدت يافتن آن مي‌شود، زيرا در مسير اتوبان ميزان پوشش‌دهي آنتن موبايل يکسان نيست.
استفاده از هندز فري (hands free) نمي‌تواند درصد امواج را کاهش دهد؟
خير، زيرا هندز فري هم مانند يک آنتن عمل مي‌کند و تفاوت خاصي در ميزان اصابت امواج با بدن ندارد.
آيا در آلمان تاکنون ارگان‌هاي دولتي بوده‌اند که نسبت به اختراع شما عکس‌العمل خوبي نشان دهند؟
در آلمان آنقدر از اين اختراع استقبال شده که خود من هم باور نمي‌کردم. علاوه بر آلمان، از کشورهاي ژاپن، برزيل، سوئيس و اتريش هم پيشنهادات خوبي براي توليد داشتم ولي ايران را بيشتر از تمام دنيا دوست دارم و اين کار را در ايران ادامه خواهم داد.
عميد نمازي خواه
http://www.tebyan.com/
*********************************


خطرات گوشي هاي دوربين دار در مدارس www.zibaweb.com
             تلفن براي چندمين بار زنگ مي زند. مرد با دست هايي لرزان گوشي را برمي دارد.
از پشت خط صدايي مي آيد كه چند روزي است آرامش را از او و خانواده اش گرفته است: «چي شد، 20 ميليون تومان رو حاضر كردي؟» مرد اين بار اما نگران تر از قبل با صدايي محزون مي گويد:باور كنيد ندارم آقا، آخه من 20 ميليون تومانم كجا بود. تو رو خدا بيا و جوانمردي كن و از خير اين كار بگذر. اما فردي كه پشت خط است به اين سادگي ها كوتاه نمي آيد و با صدايي بلند با حالت تهديد مي گويد: «همين كه گفتم يا تا فردا ظهر 20 ميليون تومان رو حاضر مي كنين يا اين كه ... ضمنا بهتره كه پاي پليس به ميون نياد چون اون وقت ... خودتون كه مي دونيد! فقط كافيه تصاوير دخترت رو به چند نفر بلوتوث كنم.» و بعد بدون خداحافظي قطع مي كند.
مرد گوشي را كه مي گذارد به ديوار تكيه مي دهد و بعد در حالي كه آه بلندي مي كشد، مي گويد: «خدايا اين چه بلايي بود؟»زن هم مثل شوهرش نگران و مضطرب است. چند دقيقه اي كه مي گذرد مرد رو به دخترش كه او هم حسابي نگران است، مي گويد: «آخه اين چه كاري بود كه كردي؟ مگه مدرسه جاي اين كارهاست. چرا توي مدرسه با دوستات پارتي گرفتين؟ حالا اگر اون نامرد تصاوير رو بلوتوث كنه من چه خاكي به سرم بريزم؟» دختر اما غير از گريه كردن جواب ديگري ندارد.
فناوري دردسرساز
استفاده از گوشي هاي تلفن همراه مجهز به دوربين هاي عكس برداري و فيلم برداري در مدارس دخترانه، به دليل ناآگاهي برخي از دانش آموزان از مضرات و تبعات استفاده نادرست از آن ها، گاهي اوقات موجب بروز مشكلاتي براي دانش آموزان و خانواده ها شده است.
وسيله اي ارتباطي و مفيد كه در سايه غفلت والدين، دانش آموزان و متوليان فرهنگ و آموزش رفته رفته به يك وسيله خطرناك تبديل مي شود.برخي از دانش آموزان دختر در مقاطع مختلف تحصيلي با در دست داشتن گوشي هاي دوربين دار اقدام به عكس برداري يا فيلم برداري از همكلاسي هاي خود مي كنند و بعضا آن را نيز به ديگران بلوتوث مي كنند (براي گوشي هاي ديگران مي فرستند).برخي از دانش آموزان نيز هنگام تعمير گوشي هاي خودگرفتار عده اي سودجو و فرصت طلب مي شوند كه با در اختيار داشتن اين تصاوير قصد اخاذي از دانش آموز يا خانواده او را دارند.
متأسفانه اين ناهنجاري اجتماعي روز به روز در حال افزايش است و اگر فكري جدي براي آن نشود در آينده اي نه چندان دور مي تواند گريبانگير بسياري از خانواده ها شود.
بخشنامه آموزش و پرورش
شايد به همين دليل است كه وزارت آموزش و پرورش در بخشنامه اي به مدارس سراسر كشور هرگونه استفاده از تلفن همراه را در مدارس ممنوع كرده است.
اين وزارت خانه در بخشنامه خود اعلام كرده است: هرگونه استفاده از تلفن همراه در مدارس ممنوع است و دانش آموز حق همراه داشتن موبايل را ندارد.
در اين بخشنامه مديران و مسئولان مدارس موظف به كنترل دانش آموزان هستند و در صورت مشاهده استفاده دانش آموزان از موبايل بايستي گوشي را از دانش آموز بگيرند.
اما سوالي كه مي توان مطرح كرد اين است كه آيا به صرف صدور بخشنامه مي توان صددرصد اين موضوع را كنترل كرد؟
بخشنامه اي كه درمان نبود
مدير يك دبيرستان دخترانه به خراسان مي گويد: متأسفانه استفاده از موبايل هاي دوربين دار تاكنون براي مدرسه مشكلات زيادي ايجاد كرده است به گونه اي كه هر از چند گاهي شاهد بروز اتفاقات ناگوار براي دانش آموزان در اين رابطه هستيم.
ر-ج مي گويد: با وجود بخشنامه وزارت خانه باز هم شاهد ورود اين گوشي ها به مدرسه هستيم زيرا ما در مدرسه حق بازرسي كيف دانش آموز را نداريم و طبق بخشنامه فقط اگر آن را در دست دانش آموز مشاهده كرديم مي توانيم گوشي را از دانش آموز بگيريم.
وي مي افزايد: واقعيت اين است كه بخشنامه آموزش و پرورش فقط يك وظيفه جديد به انبوه وظايف ما اضافه كرده است و هر روز كارمان اين شده كه مراقب باشيم تا دانش آموز از گوشي تلفن همراه استفاده نكند مخصوصا گوشي هاي دوربين دار در صورتي كه به نظر من اين راه درستي نيست و آموزش و پرورش بايد برنامه و سازوكار بهتري ارائه كند.
وي مي افزايد: طبق بخشنامه وزارت خانه ما به دانش آموزان گفته ايم كه از آوردن موبايل خودداري كنند و اگر موردي ببينيم برخورد مي كنيم اما واقعيت اين است كه ما در تمام ساعاتي كه دانش آموز در مدرسه حضور دارد بالاي سر او نيستيم و ممكن است دانش آموز در ساعات تفريح همراه با دوستانش مرتكب كار اشتباهي شود، اما مدرسه بايد تاوانش را پس بدهد.اين مدير مدرسه مي افزايد: به نظر مي رسد براي جلوگيري از وقوع هرگونه اتفاق ناگواري در درجه اول بايد خانواده ها را نسبت به كاركردهاي منفي موبايل هاي دوربين دار توجيه كرد.
يك مشاور تحصيلي و تربيتي در يكي از دبيرستان هاي دخترانه نيز به نقش خانواده ها در كنترل هرچه بهتر اين نابه هنجاري اجتماعي اشاره مي كند و مي گويد: اين گونه احساس مي شود كه خانواده ها در اين زمينه نقش مهمي دارند و در درجه اول بايد سطح آگاهي و توجه خانواده ها را بالا برد.
ن-و مي افزايد: واقعيت اين است كه اگر ما بتوانيم سطح آگاهي خانواده ها را بالا ببريم و آن ها را نسبت به كاركردهاي منفي موبايل هاي دوربين دار آشنا كنيم، مشكل حل مي شود اما مشكل اين جاست كه خانواده ها در جامعه ما با فرهنگ هاي مختلف زندگي مي كنند و توجيه و آموزش آن ها نيازمند يك كار گروهي است.
اين مشاور در ادامه مي گويد: وقتي هنوز فرهنگ استفاده از گوشي هاي معمولي براي برخي از افراد جا نيفتاده است، خريدن گوشي دوربين دار براي دانش آموز نوجواني كه هنوز در پي بردن به هويت اجتماعي خودش دچار مشكل است چه معنايي مي تواند داشته باشد؟
وي مي افزايد: اين كار اشتباهي است كه براي دانش آموزي كه هنوز به طور كامل هويت و شخصيت اجتماعي وي شكل نگرفته است گوشي دوربين دار بخريم.
وطن پرست خاطرنشان مي كند: كنترل اين ناهنجاري كار سخت و دشواري است و آموزش و پرورش به تنهايي نمي تواند كاري از پيش ببرد.
وي مي افزايد: به نظر مي رسد مسئله اصلي اعتقادات باشد. به گونه اي كه هرچقدر ميزان اعتقادات ديني و مذهبي دانش آموز بيشتر باشد به همان ميزان تمايل او براي انجام رفتارهاي ناشايست و استفاده نادرست از موبايل هاي دوربين دار كمتر است.
دانش آموزان نيازي به تلفن همراه ندارند
معاون و قائم مقام دفتر بازرسي، ارزيابي عملكرد و پاسخ گويي به شكايات وزارت آموزش و پرورش نيز در اين باره به خراسان مي گويد: اگرچه موبايل را مي توان حتي به عنوان يك رسانه تلقي كرد اما باتوجه به تبعات آن هرگونه استفاده از تلفن همراه در مدارس ممنوع شده است.
وي مي افزايد: باتوجه به اين بخشنامه اگر اتفاقي بيفتد مدير مدرسه مقصر است بنابراين مديران و معاونان مدارس بايد دقت بيشتري داشته باشند.
حسيني خاطرنشان مي كند: اگر قرار است دانش آموز با خانواده اش صحبت كند مي تواند از تلفن مدرسه استفاده كند بنابراين استفاده از موبايل معنايي ندارد.
وي يادآور مي شود: كنترل اين موضوع جزو وظايف مديران است و همان گونه كه اگر دانش آموزي غيبت يا تأخير داشته باشد، مدير مدرسه موظف به پي گيري علت آن است در اين باره نيز مديران موظف به پي گيري و كنترل هستند.

منبع: روزنامه خراسان 12 اسفندhttp://www.tebyan.net/
*************************************

مضرات بلايي به نام موبايل www.zibaweb.com


وقتي مبتکران بزرگ دنيا جديدترين اختراعات خود را براي راحتي انسان بوجود مي آوردند شايد فکرش را هم نمي کردند روزي انسان هزاره سوم به دنبال چاره جويي براي رفع خطرات اين اختراعات و وسايل نوين ارتباطي باشد وسايلي که در درجه اول دنياي مجازي را براي انسان به ارمغان آورد دنيايي که او را در ميان هزاران کاربر و مشترک قرار داد و حريم خصوصي اش را براي هميشه به فراموشي سپرد. افزايش توليد وسايل نوين ارتباطي و در نهايت سهولت دسترسي سبب شد گروههاي کثيري از افراد جامعه با سنين مختلف در اين دنياي مجازي راه پيدا کنند بطوري که در قرن بيست و يکم داشتن تلفن همراه يک کودک 6 ساله براي کسي تعجب برانگيز نيست...
تا قبل از 14 سالگي تلفن همراه ممنوع
بنا بر گزارش منتشر شده اکونوميست سالانه 600 ميليون دستگاه تلفن همراه به فروش مي رسد، که در اين ميان نسل جوان بازار پرمنفعتي را براي صنعت مخابرات سيار ايجاد کرده است و درصد زيادي از سوددهي آن را تشکيل مي دهند. در حال حاضر در ميان جوانان اين فناوري جديد به يکي از مهمترين ابزارهاي ارتباط اجتماعي تبديل شده است به طوري که برخي هويت خود را در گرو اين دستگاه مي دانند و به عبارتي خود را با آن تعريف مي کنند. به اعتقاد کارشناسان بر خلاف کامپيوتر و اينترنت که در استفاده از آنها تفاوت ها و وجه تمايزهايي ميان جنس مرد و زن وجود دارد تلفن همراه همواره به عنوان يک تکنولوژي که کاربردي يکسان ميان جنسيت هاي مختلف دارد، مطرح مي باشد.همچنين تلفن همراه حتي از نظر سني و از نظر طبقاتي و اقتصادي، تحصيلي و قومي هم هيچ محدوديتي را در بر نمي گيرد. کاربران مي توانند به اينترنت دسترسي داشته باشند، راديو گوش دهند، زنگ هاي پلي فونيک دانلود کنند، با SMS به ساير گوشي ها پيام متني ارسال کنند، عکس بگيرند و ايميل ارسال کنند... اما به موازات گسترش استفاده از اين وسيله ارتباطي و سهولت در دسترسي خطراتي همچون پايين آمدن سن استفاده از تلفن همراه بسياري از والدين را نگران کرده است بطوري که طي همه پرسي آنلايني که توسط وب سايت خانوادگي Plus Parentline در موضوع سن مناسب براي استفاده از تلفن همراه انجام شد47 ; درصد والدين شرکت کننده سن مناسب براي استفاده از تلفن همراه را 11 تا 13 سال دانسته اند. 27 درصد از اين والدين نيز اعلام کردهاند که در اختيار گذاشتن تلفن همراه قبل از 14 سالگي براي کودکان مناسب نيست. از طرف ديگر 25 درصد والدين، تلفن همراه را براي کودکان زير 10 سال خود نيز ضروري مي دانند.(!)اين وب سايت در تحقيق خود اعلام کرد اکثر والدين نمي توانند در مقابل اصرار کودکاني که تلفن همراه مي خواهند، مقاومت کنند و بنابراين بايد روش هاي مخالفت در مقابل خواسته کودکان مورد بررسي قرار گيرد تا نوجوان بصورت منطقي از خواسته هاي خود صرف نظر کند. از طرف ديگر برخي والدين تلفن همراه را براي فرزندان خود وسيله اي ضروري مي دانند تا بتوانند در هر لحظه با آنها ارتباط برقرار کنند.
تلفن همراه مخرب تر از نيروي هسته اي!


بنا بر نظر کارشناسان اجتماعي ضررهاي اخلاقي و جسمي تلفن همراه براي کودکان غير قابل انکار است و بسياري از فيلم هاي غير اخلاقي و پيام هاي نامناسب از طريق تلفن همراه در بين کودکان پخش مي شود. دسترسي آسان به سايت هاي غير اخلاقي از طريق تلفن همراه نيز مشکل ديگري است که والدين با آن روبه رو هستند. محمدرضا شمسيان متخصص اطفال معتقد است: کودکان به دليل قرار داشتن در سن رشد و باتوجه به ارگانيسم بدن، در هنگام نزديکي به گوشي تلفن همراه در معرض خطر بيشتري نسبت به ساير افراد هستند. وي مي گويد: از آنجا که کودکان در حال رشد هستند، به امواج راديويي واکنش بيشتري نشان مي دهند تحقيقات يک مجله انگليسي نشان مي دهد که افراد بعد از اختراع اسلحه اختراع تلفن همراه را بدترين اختراع همه زمان ها مي دانند. بنا بر نتايج اين تحقيق بسياري از انگليسي ها از اين که تلفن همراهشان مدام زنگ مي زند و آن ها را قابل دسترس مي کند، بدون اين که بتوانند آن ها را خاموش کنند، شکايت دارند. اين نظرسنجي نشان داده است که نيروي هسته اي، تلويزيون، سيگار، غذاي آماده، دوربين هاي سريع در رده هاي بعد از تلفن ها همراه قرار دارند.
دختران طرفدار SMS پسران شيفته تماس صوتي
همچنين "ريچ لينگ" در تحقيقات و مطالعات ديگري در سال 2001که در ميان نوجوانان انجام شده بود به اين نتيجه رسيد که دختران نسبت به پسرها بيشتر، مالک تلفن همراه هستند. چرا که زنان در واقع زودتر از مردان و در سن 18 سالگي به نقطه اوج استفاده جدي از موبايل مي رسند بطوريکه طبق تحقيقات به عمل آمده مردان کمي ديرتر و در سن 23 سالگي به نقطه اوج استفاده از موبايل مي رسند. بنا بر اين تحقيقات پسرها براي کشف خصوصيات کاربردي گسترده تلفن هاي همراه، مستعد تر هستند. ( به عنوان مثال کاربردهايي نظير بازي ها و يا جستجوهاي اينترنتي) و حال آنکه دختران از اين نظر از علاقه و استعداد کمتري برخوردار هستند چرا که به نسبت پسران کاربردهاي کمتري از تلفن همراه را نيز مورد استفاده قرار مي دهند به اين ترتيب اغلب پسران هستند که ادعا دارند استفاده از موبايل براي آنان سرگرم کننده و جالب است. اين تحقيقات نشان داده است که نوع درک به دست آمده از موبايل و نوع استفاده از آن به تغييرات سني بستگي دارد. به عنوان مثال پرداختن به ارسال پيام هاي کوتاه يا اس ام اس، بيشتر در ميان نوجوانان به چشم مي خورد. در حالي که پس از 16سالگي، جواناني که اکنون به دوران بلوغ رسيده اند بيشتر به مکالمه اهميت مي دهند و توجه آنان از ارسال پيام کوتاه به برقراري ارتباط مستقيم معطوف مي شود و وقتي به سن 20سالگي مي رسند تماس هاي صوتي مستقيم بيش از پيش جايگزين ارسال پيام هاي کوتاه مي شوند. به گزارش برنا، از طرف ديگر تحقيقات ديگري نشان مي دهد که دختران به نوشتن پيام هاي طولاني تمايل بيشتري دارند و در نوشتن پيام هاي کوتاه خود از هر 160 کلمه موجود استفاده مي کنند و حال آنکه پسران براي ارسال پيام هاي کوتاه خود از کلمات کمتري بين 40 تا 50 کلمه استفاده مي کنند و همچنين زبان ساده تري را هم براي نوشتن مورد استفاده قرار مي دهند و به برقراري تماسي هاي صوتي تمايل دارند.طبق اين تحقيقات، دختران 15ساله به طور ميانگين روزانه 3/3 اس ام اس ارسال مي کنند و حال آنکه پسراني که در همين مقطع سني قرار دارند روزانه2/5 اس ام اس را ارسال مي کنند. به اعتقاد کارشناسان اس ام اس ايده آل ترين حالت برقراري تماس اوليه با جنس مخالف در ميان نوجوانان و جوانان تعريف شده است چرا که 2 فاکتور احساس نزديکي و دوستي و در عين حال فاصله داشتن از مخاطب را بهمراه دارد.
در محيط آموزشي silent باش
به تبع قابل دسترس بودن تلفن همراه و پايين آمدن سن مشترکين، اين وسيله ارتباطي به سرعت جاي خود را در ميان مراکز آموزشي مانند مدارس ودانشگاه ها باز کرد و به معضلي جدي براي مسئولان محيط آموزشي و بخصوص مدارس تبديل شد در حال حاضر صحبت آهسته با تلفن همراه، بازي، تبادل SMS و Bluetooth جايگزين بسياري از زمزمه ها و پچ پچ هاي محصلان و دانشجويان در کلاس هاي درس شده است و گاه مدرسان را مجبور مي کند از افراد بخواهند که تلفن همراه خود را خاموش يا silent کنند اما براي آنهايي که همراه داشتن تلفن همراه از جزوه و کتاب واجب تر است گوش شنوايي وجود ندارد... مشاهدات و بررسي ها حاکي از اين موضوع است که دانشجويان و کساني که در جمع هاي گروهي مثل مدرسه و... تلفن همراه با خود دارند براي ارتباط برقرار کردن در اوقات بيکاري ويا هنگام خسته شدن از کلاس درس! رمزهايي را در ميان خود تعريف کرده اند بطوري که هزينه ها را به شدت پايين مي آورد مثلا هنگامي که يک تک زنگ (call miss) براي طرف مقابل مي اندازند يعني "منتظر بمان مي آيم" و يا هنگامي که دو تک زنگ پشت سر هم مي اندارند يعني " تو برو من نمي آيم" به اين طريق ديگر نيازي به هزينه پيام کوتاه يا تماس نخواهد بود... به اعتقاد جامعه شناسان مشکلاتي همچون بلوغ زود رس، نا امني مفرط بر روي گوشي هاي تلفن همراه، رواج فساد اخلاقي در ميان جامعه جوان کشور و هم چنين پديدار شدن ده ها مشکل فرهنگي و اجتماعي ديگر بر روي سلامت و بهداشت روح و روان مخاطبان که در نتيجه پايين آمدن سن استفاده از تلفن همراه ايجاد شده، از جمله مهم ترين معضلات افزايش استفاده از تلفن همراه، توليد و عرضه بلوتوث هاي تهديد آميز در جامعه است.استفاده غير ضروري از تلفن همراه و بخصوص تبادل SMS در محيط آموزشي در حالي به مرز هشدار در جهان رسيده است که بر اساس نتايج بررسي هاي انجام گرفته توسط انجمن فيزيوتراپ هاي انگليس، تلفن هاي همراه از لحاظ ارگونوميکي براي نوشتن بيش از حد پيام کوتاه طراحي نشده اند، ممکن است نوشتن بيش از حد SMS به درد و تورم تاندون هاي انگشت شست و مچ دست منتهي شود. بحراني بودن وضعيت ورود تلفن همراه به مدارس و در ميان نوجوانان کم و سن سال به حدي بود که علي احمدي وزير آموزش و پرورش براي اولين بار پس از انتصاب خود، بلوتوث را تهديدي جدي براي نظام تعليم و تربيت کشور دانست و اظهار داشت: نظام تعليم و تربيت کشور، نيازمند انجام اقدامات اساسي است که بايد به کمک همه آحاد دست اندرکار صورت گيرد و اولين اين اقدامات، مصون سازي اين نظام در مقابل تهاجم رسانه اي اينترنت، ماهواره و بلوتوث است. همچنين براساس تحقيقات انجام شده مسئولان دانشگاه ها هم نگران اين مسئله هستند چرا که تلفن همراه نه تنها موجب حواس پرتي سايرين مي شود بلکه احتمال انتقال بسياري اطلاعات غيراخلاقي و رواج آن در ميان دانشجويان بالا برده است و اين مسئله در دانشگاه هاي مختلف دنيا واکنش هاي متفاوتي روبرو بوده است بطوري که برخي مراکز آموزش عالي دنيا حمل و استفاده از تلفن همراه در محوطه دانشگاه ها و برخي نيز استفاده از آن فقط در کلاس درس ممنوع کنند. بنظر کارشناسان علوم رفتاري ممنوعيت ورود تلفن همراه به مراکز آموزشي و برخورد خشونت آميز در اين زمينه تنها پاک کردن صورت مسئله است و مشکل را به قوت خود باقي خواهد گذاشت در حالي که جامعه جوان کشور هر روز بيشتر در ميان جامعه اطلاعاتي و دنياي سايبرنتيک گم مي شود با توجه به ضرورت ها و شرايط ذکر شده بنظر مي رسد جاي دروسي درباره آشنايي با جامعه اطلاعاتي وجرايم سايبرنتيک (بلوتوث و هکينگ) به شدت در مراکز آموزشي خالي است.مريم يارقلي
http://www.ebtekarnews.com/
**********************************


موبايل کثيف تر از دستشوييwww.zibaweb.com
 


ميکروب هاي روي گوش تلفن همراه، از هر شيء مستعمل ديگري در اين رده بيشتر است.
تحقيقات جديد نشان مي دهد که باکتري و ميکروب هاي موجود روي گوشي تلفن همراه از سنگ دستشويي هم بيشتر است و در حقيقت باکتري موجود روي گوشي تلفن همراه، از هر شيء مستعمل ديگري در اين رده بيشتر است.
نکته ي جالب تر اينکه به علت افزايش دماي تلفن هاي همراه در حين استفاده، اين گوشي ها تبديل به محيط هاي مناسبي براي کشت و رشد باکتري هاي خطرناک مي شوند، چون باکتري ها براي رشد محلي گرم تاريک را مي خواهند و تمامي اين امکانات را گوشي که در جيب قرار گرفته است، فراهم مي کند. ميزان اين گونه باکتري ها حتي از دستگيره ي در، صفحه کليد و حتي کف کفش شما بيشتر خواهد بود.
دکتر جووان وران پروفسور ميکروبيولوژي دانشگاه متروپوليتن منچستر بيان مي کند که علاوه بر آنکه گوشي تلفن همراه مانند ديگر اشيا باکتري دارد به علت محل نگهداري، شرايط مناسبت تري براي ورود و ازدياد آنها فراهم مي سازد.
نکته ي مهم آن است که اين وسيله با گوش و دهان ما، يعني دو راه قوي ارتباط به داخل بدن همواره در تماس است و از اين طريق مي تواند به راحتي آلودگي را به بدن منقل کند و باعث ايجاد بيماري شود.
http://www.tebyan.com/
*****************************


استفاده از موبايل در كلاس درس، فرهنگ دانش‌آموزان را تغيير مي‌دهد www.zibaweb.com


نتايج يك مطالعه پژوهشي نشان مي دهد استفاده دانش‌آموزان از گوشي‌هاي موبايل در مدارس، خرده فرهنگ‌هاي حاكم بر كلاس‌هاي درس در كشورهاي مختلف را تغيير مي دهد.
به گزارش سرويس خبر سايت ماهنامه شبكه (شبكه آنلاين) از سايت دانشگاه MIT، نتايج يك بررسي پژوهشي جالب نشان مي‌دهد استفاده دانش‌آموزان از گوشي هاي تلفن همراه در مدارس موجب بروز تغييراتي در خرده فرهنگ‌هاي حاكم بر كلاس‌هاي درس مي‌شود.
پروفسور جيمز كاتز با بيان اين مطلب در همايش "فرهنگ تلفن همراه" كه در دانشگاه MIT برگزار شد، افزود: تغييرات خرده فرهنگ‌هاي حاكم بر كلاس‌هاي درس مي‌تواند موجب بروز تغييراتي در مشخصه‌هاي جهاني فرهنگ جوانان در عصر حاضر شود.
اين مطالعه پژوهشي را پروفسور كاتز، پژوهشگر علوم ارتباطات از دانشگاه Rutgers و مدير مركز "مطالعات ارتباطات موبايل" در اين دانشگاه به همراه خانم جينگ وانگ فانگ ، پروفسور زبان و فرهنگ چيني در دانشگاه MIT به صورت مشترك به انجام رسانده‌است.
در اين پژوهش پروفسور كاتز چگونگي تاثير استفاده از موبايل را در تغيير نرم‌هاي اجتماعي خرده‌ فرهنگ‌ كلاس‌هاي مدارس و دانشگاه‌هاي آمريكا و ديگر اماكن عمومي اين كشور تحت بررسي و مطالعه قرارداده است.

در اين همايش پروفسور كاتز طي سخناني نتايج بررسي‌هاي خود را پيرامون مفهوم Teledensity يا "چگالي ارتباطات تلفني" و تاثير آن بر خرده فرهنگ‌ كلاس‌هاي درس دانشگاه Rutgers ، به عنوان يك نمونه عيني تشريح كرد.
پارامتر "چگالي ارتباطات تلفني" شاخصي است كه تعداد گوشي‌هاي تلفن همراه در يك مكان - مانند كلاس درس- و ميزان استفاده از آن را نشان مي‌دهد.
به گفته پروفسور كاتز افزايش اين عامل موجب شده كه خرده فرهنگ‌هاي حاكم بر كلاس‌هاي درس داراي قواعد و مشخصه‌هاي جديدي در زمينه ميزان درگير شدن دانش آموزان با فضاي آموزشي كلاس شود.
وي در تشريح اين مشخصه‌هاي جديد و با اشاره به نظرسنجي كه از دانشجويان دانشگاه Rutgers به عمل آورده است گفت: تنها 4 درصد از دانشجوياني كه در اين نظرسنجي شركت‌كرده‌اند صحبت كردن با تلفن همراه سر كلاس‌هاي درس را عملي صحيح دانسته‌اند كه اين خبر خوبي براي اساتيد دانشگاه‌ها است.
كاتز افزود: با اين وجود 41 درصد پرسش‌شوندگان گفته‌اند كه خواندن پيام ها و نامه‌هاي جديدي كه از اين طريق به دستشان مي‌رسد عمل نادرستي نيست، كه اين خبر خوبي براي آموزگاران نيست. همچنين 45 درصد معتقدند تبادل پيام با ديگران – حين كلاس درس – عملي مجاز است و 33 درصد گفته‌اند كه فكر مي‌كنند استفاده از بازي‌هاي كامپيوتري روي گوشي‌هاي تلفن همراه سر كلاس درس يك كار غيرعادي نيست.
پروفسور كاتز پديده Territoriality را به عنوان يكي از رفتارهاي جديد ناشي از فرهنگ موبايل برشمرد و در تشريح اين پديده گفت: مردم معمولا سعي مي‌كنند هنگام صحبت با تلفن همراه گوشه‌ دنجي را پيدا كنند و حين صحبت كردن خود را از جمع جدا كنند. كاتز اين نوع عادات را روش‌هايي براي "اولويت دادن به ارتباط با مخاطب دوردست نسبت به دوستان همكلاسي در حين گفتگوي تلفني" تفسير كرد.
كاتز از برخي اماكن عمومي مانند رستوران‌ها و سالن هاي غذاخوري به عنوان نواحي شلوغ و پرترافيك و بعضي امكان مانند موزه‌ها به عنوان نواحي "عاري از تماس‌هاي موبايل" ياد كرد.
پروفسور وانگ در ادامه اين سخنراني تصوير متفاوتي از اوضاع فرهنگي در چين تصوير كرد و به جنبه‌هاي ديگري از فرهنگ استفاده از موبايل درميان جوانان اين كشور اشاره‌ نمود.
به گفته پروفسور وانگ برداشت جوانان چيني از موسيقي عامه‌پسند و فناوري ابزارهاي قابل حمل موسيقي ، همچون iPod با برداشت جوانان آمريكايي از اين دو مقوله بسيار متفاوت است و به همين دليل استفاده از موبايل براي گوش دادن به فايل هاي موسيقي اهميت خاصي براي جوانان چيني دارد.
وي توضيح داد برخي شركت‌هاي فرامليتي مانند موتورولا مي‌كوشند با توجه به وسعت بازار سودآور موبايل چين براي مردم اين كشور گوشي‌هايي بسازند كه همان كاركرد iPod اپل را داشته باشد.
وانگ در توضيح اين مساله كه چرا iPod براي جوانان چيني از همان ميزان اهميت براي جوانان آمريكايي برخوردار نيست گفت: منطق شركت اپل مبني بر اينكه هرجا iPod هست، iTunes نيز هست و اين دو با هم متولد شده است هيچ جايگاهي درميان مردم چين ندارد زيرا آنها براي استفاده از سرويس آنلاين iTunes بايد پول پرداخت كنند در حالي كه مي‌توانند به راحتي هر نوع موسيقي غربي را از طريق كپي‌هاي غيرقانوني CDهاي خارجي تهيه كنند و روي دستگاه iPod خود بريزند.
وي افزود: اين درحالي است كه پرداخت پول به سايت iTunes نيز تنها براي كساني امكان پذير است كه داراي يك كارت اعتباري بين‌المللي باشند.
وانگ گفت در حالي كه استفاده از وسايل قابل حمل پخش موسيقي به تدريج به موضوعي عادي در غرب تبديل مي‌شود، اين پديده در چنين هنوز جذابيت و تازگي زيادي دارد و به دليل انقلاب فرهنگي عظيمي كه در نتيجه حضور اين وسايل ارتباطي پديد آمده، مخاطبان چيني مي‌توانند به عنوان مثال كل آثار موسيقي 50 سال اخير در غرب را تنها در عرض ده سال هضم كنند.
به گفته اين استاد دانشگاه MIT همه سبك‌هاي موسيقي از الكترونيك گرفته تا پاپ و جاز همزمان در چين طرفداراني دارد و در نتيجه هيچيك از سبك‌ها و ژانرهاي موسيقي غربي ميان جوانان چيني از اهميت و برجستگي خاصي نسبت به ديگر سبك‌ها برخوردار نيست.
http://www.shabakeh-mag.com/
********************************


اعتراض معلمان انگلستان به استفاده موبايل توسط دانش آموزان


به گزارش گروه خبري GSM، بسياري از معلمان انگلستان از دولت اين کشور خواستند تا استفاده از گوشي هاي موبايل در مدارس را غير قانوني اعلام کند. اين معلمان نسبت به استفاده دانش آموزان از موبايل در سر کلاس و هنگام درس و به خصوص گرفتن عکس از معلم و يا دانش آموزان ديگر و قرار دادن اين عکس ها روي وب سايت ها و شبکه هاي دوست يابي مختلف، اعتراض دارند. دانش آموزان در اين سايت ها به صورت ناشناس عضو مي شوند و عکس هاي معلمان را با ذکر نام و نسبت هاي زشت و ناروا قرار داده و مسخره مي کنند. با اين کار شخصيت، احترام و حتي سلامت اين معلمان به خطر مي افتد و بايد جلوي اين سايت ها و دانش آموزان گرفته شود. در اکثر اين وب سايت ها اثرات سوء استفاده از موبايل به صورت عکس، فيلم، فايل هاي صوتي ديده مي شود. مي توان موبايل را در مدارس به اندازه يک اسلحه، خطرناک و آسيب رسان دانستhttp://takdownload.ir/
********************************************

خطرات اعتياد به موبايلwww.zibaweb.com


بر اساس تحقيقاتي که "استفاده منطقي براي اثر گذاري مثبت " نام گرفته است ، نوجواناني که در طول روز براي ساعات طولاني از تلفن هاي همراه استفاده مي کنند و وقت خود را با صحبت کردن با آن و يا ارسال پيام کوتاه صرف مي کنند، احتمالا با اختلالات رواني مواجه خواهند شد.

بر اساس اين خبر، "فرانسيسکا تورسيلاس" استاد دپارتمان ارزيابي هاي شخصيتي، رواني و درمان در دانشگاه گرانادا ، تعداد زيادي از نوجوانان 18 تا 25 ساله شهر گراناداي اسپانيا را مورد ارزيابي قرار داده و رفتار آنان را در خصوص استفاده از تلفن همراه و خطرات آن مورد مطالعه قرار داده است.
به گفته تورسيلاس ، اين اعتياد در نتيجه تغييرات اجتماعي به وجود آمده که در طول دهه گذشته ، پديدار گشته اند.
بر اساس اين گزارش ، عمده ترين تفاوت موجود ميان اين نوع از اعتياد و اعتياد به الکل و يا مواد مخدر اين است که تلفن همراه ظاهرا هيچ تاثير مخربي بر روي ساختار فيزيکي اشخاص ندارد و تنها تاثيرات رواني آنها است که برجاي مي ماند.
وي در همين خصوص مي گويد: " اعتياد به تلفن همراه به طور جدي مي تواند بر روي وضعيت رواني افراد تاثير گذارد اما از آنجايي که اين اعتياد هيچگونه علائم و نشانه فيزيکي ندارد بنابراين اختلالاتي که به وجود مي آورند مشهود نيستند "
بر اساس اين گزارش حدود 40 درصد از جوانان اعتراف کرده اند که از تلفن هاي همراه خود بيش از 4 ساعت در روز استفاده مي کنند و اکثر آنان نيز تاکيد کرده اند که چندين ساعت را در روز صرف كار كردن با امكانات مختلف تلفن هاي همراه خود مي کنند.
بسياري از اين افراد حتي در مواردي که تماسي را از دست مي دهند و يا پيام هاي ارسالي آنان پاسخي را در بر نداشته باشد ، بسيار غمگين و ناراحت مي شوند.
بر اساس اين گزارش ، معتادان به تلفن همراه فعاليت ها و کارهاي بسيار مهمي را ناديده مي گيرند( نظير اشتغال و تحصيل ) و حتي از دوستان نزديک و اعضاي خانواده خود نيز فاصله مي گيرند و هنگاميکه تلفن همراه با آنان نباشد مدام به تلفن همراه خود فکر مي کنند .
به گزارش تاليانيوز، بيشتر معتادان به تلفن همراه مردمي هستند که داراي اعتماد به نفس کمي بوده و در برقراري روابط اجتماعي با ديگران مشکل دارند و به همين خاطر احساس مي کنند که همواره بايد از اين طريق با ديگران در ارتباط و در تماس باشند."
به گفته تورسيلاس هنگاميکه اين افراد به هر دليلي از تلفن هاي همراه خود جدا مي شوند بسيار غمگين و افسرده مي شوند و حتي خاموش بودن تلفن همراه براي اين افراد نگراني و تشويش ايجاد كرده و باعث به وجودآمدن اختلالاتي در وضعيت خواب اين افراد مي شود. در بعضي مواقع مشاهده شده است که اين افراد به لرزه افتاده و با مشکل سو هاضمه نيز مواجه مي شوند.
تورسيلاس در عين حال تصريح کرده يک دليل منطقي وخوب براي استفاده از تلفن همراه مي تواند براي نوجوانان يک فاکتور مثبت نيز محسوب شود چرا که باعث مي شود که اين افراد دوستان را در کنار خود حس کنند و همچنين احساس کنند که از جانب آنان حمايت مي شوند.
تورسيلاس در جاي ديگري به اين نکته اشاره مي کند که سو استفاده از تلفن همراه نيز در عين حال مي تواند تاثير مخربي را بر شکل گيري ساختار شخصيتي و روحي نوجوانان برجاي گذارد..
منبع:مهران افضلي /ايميل گروه مارشا ل مدرن
http://mfatorehchi.blogfa.com/
*******************************


ممنوعيت استفاده از موبايل در مدارس قبرسwww.zibaweb.com


به گزارش پايگاه اطلاع رساني GsmAria ، دولت قبرس مصوبات جديدي را در نظر گرفته است که به موجب آن استفاده از گوشي هاي موبايل در مدارس ممنوع مي شود . با اجراي قانون جديد دانش آموزاني که گوشي موبايل بهمراه داشته باشند توبيخ مي شوند و در صورت روشن بودن گوشي از مدرسه به طور موقت اخراج مي شوند .
در صورتي که از گوشي موبايل براي فيلمبرداري استفاده شود براي هميشه از مدرسه اخراج مي شود . اجراي قانون منع استفاده از موبايل در مدارس نيويورک سيتي به سود قابل ملاحظه اي براي فروشندگان موبايل در اطراف مدرسه منتهي شد زيرا آنها قفل هايي را روي گوشي تنظيم مي کردند که دانش آموزان طي ساعات مدرسه به راحتي آن را با خود حمل کند . http://www.mob.ir/

**********************************


معاون نظري و مهارتي سازمان آموزش و پرورش شهر تهران گفت: دانش آموزان مي توانند در دبيرستان تلفن همراه داشته باشند، اما بايد خاموش باشد. به گزارش خبرگزاري فارس، چندي پيش تصاويري از دانش آموزان دختر و پسر ايراني در سايت هاي اينترنتي و گوشي هاي تلفن همراه پخش شد.
فيلم ها و تصاوير به زنگ هاي تفريح و زمان هايي باز مي گشت كه دانش آموزان مشغول شوخي و بازي با يكديگر بودند. اين رفتارها از طريق دوربين تلفن همراه فيلمبرداري شده بود. بعد از اين اتفاق، ممنوعيت استفاده از تلفن همراه و دوربين عكاسي و فيلمبرداري دوباره در مدارس مطرح شد، اما آموزش و پرورش همچنان نتوانست از آوردن اين وسايل به مدرسه توسط دانش آموزان جلوگيري كند. محمود حسيني، معاون نظري و مهارتي سازمان آموزش و پرورش شهر تهران در اين خصوص گفت: دانش آموزان مي توانند تلفن همراه به مدرسه بياورند، اما نبايد از تلفن همراه استفاده كنند.27 فروردين 87 http://www.magiran.com/
********************************


پيشنهاداتي در رابطه با پيشگيري  استفاده از محتويات غير اخلاقي موبايل در مدارس
حميد رضا ترکمندي کارشناس ارشد مديريتwww.zibaweb.com
مقدمه : کارکردهاي مثبت و منفي وسيله ارتباطي به نام موبايل بر کسي پوشيده نيست ، اقدامات قهري براي ممنوعيت استفاده از موبايل در مدارس به عنوان آخرين راه ممکن ، مناسب است اما پيشگيري از اين معظل مهمتر ، و مسلما" وجود امکانات ، بلوتوث ، حافظه هاي بالا ي مولتي مديا ، دوربين ، ضبط صدا ، پيامک ها و غيره بايد عاملي براي جديت مسئولان مدارس و معلمان در عدم استفاده دانش آموزان از اين وسيله داخل مدرسه باشد ، علي الخصوص مقاومت دانش آموزان ودرگيريهاي زياد والدين با کارکنان مدارس شايد منجر به تضعيف روحيه کاري ، خستگي و استرس طرفين نيز بشود .
1-صرف انتشار چند بخشنامه کمک اساسي به حل مشکل موبايل و دوربين در اين مقطع زماني نخواهد کرد ؛ تشکيل يک جلسه کارشناسي آسيب شناسي استفاده از موبايل ، با حضور پليس ، روانشناس ، جامعه شناس ،مشاور، مسئولين تربيتي ، مسئولين انجمن اوليا و مشاوره ، قاضي و غيره زير نظر و توسط ادارات آموزش و پرورش بسيار مفيد خواهد بود که داراي 2 کارکرد موثر است : 1- وحدت نظر و رويه دواير در اين خصوص 2- پيدا کردن راه کارهاي بديع در برخورد با مشکل موبايل و استفاده آن در مدارس 3- انتقال يافته هاي جلسه بحث و بررسي به صورت کاملا" کارشناسي به مديران مدارس 4- توجه به تفوتهاي فرهنگي مدارس و شهر ها
2-درمدرسه در قدم اول بايد توسط کارکنان مدارس ، خصوصا" معلمان در کلاس ،تبعات منفي استفاده از موبايل با تاکيد بر دو بعد ؛ حواس پرتي دانش آموز و عدم استفاده از کلاس و درس ؛ و دوم ؛ توجه به ضررهاي استفاده مدام در سنين زير 17 سال ناشي از امواج مغناطيسي وسوم ؛ آثار ويرانگر محتواي برخي تراک هاي غير اخلاقي با حفظ جوانب و احتياط هاي لازم ، براي استفاده کنندگان يا بي توجهان به تذکرات قبلي مسئولين مدرسه (نه همه دانش آموزان) ، تشريح گردد. بهترين محل براي توجيه کارکنان مدارس جلسه شوراي معلمان مدرسه است.
3- تهيه تراکت هايي توسط مدارس مبني بر مشکلاتي نظير ؛ حواس پرتي در مدرسه و عدم توجه کافي به درس و کلاس ، انتقال بيماريهاي ويروسي و باکتريايي ،مشکلات امواج مغناطيسي موبايل و غيره و نصب در سالن مدرسه
4- دعوت از مشاور ، جامعه شناس يا پزشک مسلط به موضوع براي حضور در مدرسه اي که بيشترين مشکل را از اين بابت دارد و داشتن يک سخنراني براي افراد علاقمند به حضور در جلسه براي استفاده از سخنراني ،و تشريح مضرات و آسيب هاي استفاده از موبايل در دانش آموزان
5- در مدارسي که بيشترين درگيريها را در اين رابطه دارند و يا براي افراد علاقمند به استفاده از مطالب سخنراني ، يک سخنران آگاه و مسلط از دايره اجتماعي نيروهاي انتظامي يا يک قاضي با هدف ارشاد و راهنمايي و اطلاع رساني ( نه با هدف برخورد ) ، برخي جرائم احتمالي استفاده از موبايل و محتويات آن تشريح شود چرا که خيلي از دانش اموزان مشکل دار نمي دانند که همراه داشتن محتويات غير اخلاقي در موبايل يک جرم تلقي مي شود
6- پرسش و پاسخ مسئولان مدرسه با دانش آموزان به صورت کلاسي يا منتخب جمعي ، در مورد انگيزه هاي استفاده از موبايل در مدرسه و کسب آمارو فرضيات در اين رابطه ، به فرايند پيشگيري و اقدامات مناسب مدرسه کمک خواهد کرد .
7- يک راهکار بسيار ساده و موثر اينکه ؛ برخي از خانواده ها از مشکلات همراه داشتن موبايل توسط دانش آموز اطلاعات کافي ندارند و در مقابل مدير مدرسه مقاومت مي کنند و گاه به درگيري هم خواهد انجاميد ، بهترين محل براي دادن آگاهي به والدين تشکيل جلسه انجمن اولياي کلاسي است (که در مجمع عمومي کل مدرسه به خاطر محدوديتهاي رسمي سخنران و غيره کارساز نخواهد شد ) اگر در جلسات انجمن کلاسي با توجه به يافته هاي علمي ، آسيب هاي احتمالي مغناطيسي ، رواني ، حواس پرتي ، لرز ، استرس، اضطراب ،کاهش خورد و خوراک ، انتقال بيماريهاي ويروسي و باکتريايي ،مشکلات گوارشي ، بدخوابي ،لرز ، حساسيت و غيره در اثر استفاده مشترک در مدرسه و غيره براي آنان تشريح شود و مستندات آن ارائه گردد ، علاوه بر اينکه والدين به فکر عدم استفاده از موبايل توسط فرزندانشان در مدرسه خواهد افتاد ، ممکن است يک پشتيبان خوب براي مدير و مربي پرورشي و مشاور مدرسه باشند و درگيريها و شکايات به حداقل خواهد رسيد (مقاومت تعدادي از والدين در مدرسه براي اين مورد هم دور از انتظار نيست اما تغيير نگرش اکثريت والدين کار مهمتري است )
8- تاکيد مديران به دانش اموزان و والدين که هر ساعت از زمان حضور در مدرسه مي توانند از تلفن مدرسه (با نظارت مدير براي کارهاي خيلي ضروري) استفاده نمايند و يا والدين از منزل با تلفن مدرسه تماس بگيرند ، بهانه برخي دانش آموزان را بي اثر خواهد کرد ، البته اين مورد هزينه چنداني براي مدرسه ندارد وبار مالي زيادي بر دوش مدرسه نخواهد گذاشت ولي در مقابل به دردسر ها و جنگ اعصاب آنطرف مشکل خواهد ارزيد ...
9- اين مشکل مقطعي است و با فرهنگ سازي در آينده حل خواهد شد ، اما حتي يک مشکل مانند انتشار تصاوير دختران گرفته شده دريک مدرسه ، در زمان فعلي جبران ناپذير است آوردن مستندات ممنوعيت موبايل در کشور هاي خارجي مانند ، ژاپن،قبرس،انگلستان،هند و غيره ، توجه مديران يا والدين را به اهميت موضوع جلب مي کند و اعتراضات آنان را به حداقل خواهند رساند ، از همه مهمتر ، مسلما" يک يا چند روش ابداعي و بديع وجود دارد که با همفکري و مباحثه و بررسي ابعاد مثبت و منفي آن مي توان با اين مشکل برخورد کرد ولي نيازمند يک برنامه تقريبا" طولاني تر براي پيشگيري از آسيب هاي تصاوير و تراک هاي غير اخلاقي ، داستانهاي غير اخلاقي بسيار مخرب در مدارس و در سطوح دانش آموزي هستيم .
10_ از تمام موارد بالا مهمتر اينکه ، تقويت ابعاد ديني دانش اموزان و اينکه اين ممنوعيت استفاده يا ذخيره يا حتي ديدن تراک ها و مطالب غير اخلاقي ، در وجود فرد نهادينه شود ، کمک موثري به حل مشکل خواهد کرد ، حتي دانش آموزان معتقد و با تقوا ممکن است به ساير دانش آموزان در اين باره تذکر داده يا آنها را از عواقب کارشان مطلع نمايند و اينکه خدا را در همه حال ناظر بر اعمال خود بدانند ...
11- تقويت قدرت ابراز وجود در دانش آموزان ، باعث خواهد شد به پيشنهاداتي در مورد ذخيره يا ديدن تراک هاي غير اخلاقي يا ارسال و دريافت اس ام اس ها و ام ام اس هاي غير اخلاقي و بلوتوث هاي غير مجاز ، با قاطعيت " نه " گفته و از دام اين مشکلات رهايي يابند . نقش مربيان پرورشي و مشاوران مدارس در اين بخش ، بسيار مهم است .

********************************************

 


مطلب مرتبط :
برخي جرائم تلفن همراه ، اس ام اس ، بلوتوث و وسايل شنود
_ ترفندهاي موبايل

_آیا تلفن‌همراه مانع تحصیل دانش‌آموزان می‌شود؟ مضرات جدید موبایل

_اعتیاد ‌از‌ نوعی ‌دیگر ، آسیب شناسی موبایل

_آیا رابطه ای بین استفاده کودکان از تلفن همراه و تومور مغزی وجود دارد؟

_كاركردهای سیاسی، اجتماعی پیامک یا SMS ( جنگ ها و شورش های پیامکی ! )

 

www.zibaweb.com

سایرمطالب مرتبط با آموزش و پرورش ،معلمین،مشاوران، کلاس درس ، روش های تدریس و مدیریت

_صفحه اصلی سایت زیبا وبwww.zibaweb.com  

.